Najvyššiu teplotu mora z celého Pyrenejského polostrova - 27 stupňov - registruje španielskeho ministerstvo pre rozvoj teraz na severovýchode krajiny pri katalánskej Tarragony. Rekordne teplé je nielen Stredozemné more, ale aj Atlantik pri severných brehoch Španielska.
Najvyšší nárast oproti minulému júnu zaznamenali v Španielsku pri brehoch Tarragony, kde teplota vzrástla o viac ako dva a pol stupňa až na 27 stupňov. Na juhu krajiny u Almeríe má pritom Stredozemné more teraz "len" 24 stupňov, čo je skoro rovnako ako má Atlantik pri brehoch Baskicka. Tam namerala vládne bójka u Bilbaa tento mesiac cez 23 stupňov.
V Španielsku boli tento mesiac aj rekordne vysoké teploty, ktoré niekde dosahovali až 40 stupňov a v noci v miestach neklesali pod 25 stupňov Celzia. Tento týždeň sa ale ochladilo, napríklad v Madride o viac ako desať stupňov (pod 25 stupňov), v juhošpanielskej Seville je ale stále cez tridsať stupňov Celzia.
Podľa klimatologičky Any Casalové je pravdepodobné, že ešte väčšie nárasty teplôt mora pre dané obdobie budú zaznamenané v septembri a októbri. "More stojí veľa úsilia udržať si teplotu a znovu sa ochladiť. Takže zatiaľ čo na zemi registrujeme najvyššie teploty v júli a auguste, v oceáne sa toto deje o niečo neskôr," uviedla Casalová.
Otepľovanie morí sa ale obáva morský ekológ José Luis Acuna. Profesor z univerzity v Oviede varuje, že to môže viesť k úbytku morskej fauny a k problémom pre migrujúce druhy živočíchov, napríklad niektoré korytnačky. Ďalším nebezpečenstvom sa podľa Acuna môže stať invázie živočíšnych druhov, ktoré v tejto oblasti normálne nežijú.