Sľúbená suma 50 miliónov eur, ktorou sa má tento rok dofinancovať zdravotníctvo, je podľa nich nedostatočná, "pretože tieto peniaze pôjdu na rôzne platby, len nie do ambulantného sektora". V tomto čase sa preto rozhodli otvoriť zmluvy so zdravotnými poisťovňami, chcú tlačiť na vyššie platby pre ambulancie. "Od prvého júla ideme do výpovede so súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera, máme tam trojmesačnú výpovednú lehotu," povedala dnes na tlačovej konferencii v Bratislave Edita Hlavačková zo Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP), ktorý združuje približne 2000 ambulancií.
ZaP je ochotná ísť do výpovede aj so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Od prvého júla s ňou nepredĺžil dodatky k zmluvám, ak sa do konca júna nedohodnú o cenových podmienkach, nasleduje 60-dňové dohodovacie konanie, ak sa ani v tomto čase nezhodnú, lekári sú pripravení podať výpoveď. Rokovania prebiehajú aj súkromnou zdravotnou poisťovňou Union ZP. ZAP žiada od VšZP navýšenie platieb pre špecialistov o 14 percent, v Dôvere a Unione o desať. Zväz pre všeobecných lekárov žiada v rámci kapitácie mesačne o jedno euro na pacienta viac, platí to pre všetky zdravotné poisťovne. Lekári chcú tiež zadefinovať rozsah zdravotnej starostlivosti.
S plánovanou výškou dofinancovania sektora nie je spokojná ani Asociácia súkromných lekárov (ASL). "Ak sa z týchto peňazí nedostane úmerný podiel aj do ambulantného sektora, tak to bude znamenať ďalšie zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti," povedal šéf ASL Marián Šóth. Ten o výpovediach pre zdravotné poisťovne zatiaľ verejne nehovoril.