Podľa televízie CNN má balík zahŕňať aj technickú podporu systému radarov včasného varovania. USA sú zo zákona povinné predávať Taiwanu vojenské vybavenie na účely sebaobrany. Podľa Nauertovej však predaj zbraní tomuto ostrovnému štátu neznamená, že Washington sa odkláňa od takzvanej politiky jednej Číny.
Predaj zbraní Taiwanu je prvým od nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu v januári tohto roka. Prichádza však v citlivom období americko-čínskych vzťahov, keďže Trump sa usiluje vytvoriť partnerstvo v obchodnej oblasti a obmedziť jadrový program Severnej Kórey.
USA naposledy predali zbrane Taiwanu v decembri 2015. Podľa čínskeho veľvyslanca vo Washingtone Cchuej Tchien-kchaja rozhodnutie USA predať zbrane Taiwanu môže podkopať americko-čínske vzťahy, uviedla televízia CNN. Veľvyslanec novinárom na štvrtkovej recepcii povedal, že nedávne kroky v USA vrátane sankcií voči čínskym spoločnostiam narušili dôveru, ktorú sa Donald Trump snažil vybudovať na aprílovom stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom vo svojom floridskom sídle Mar-a-Lago.
Hneď po víťazstve vo voľbách Trump rozhneval Peking tým, že prijal gratuláciu od taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen, po nástupe do funkcie sa však prihlásil k politike jednej Číny.