Pred piatimi rokmi to zistili americké antidopingové úrady a najslávnejší cyklista súčasnosti razom prišiel o všetky tituly svetového šampióna. Lenže. Vedci z USA teraz zistili, že hormonálny preparát EPO vlastne nie je pri zvyšovaní výkonnosti svalov účinný.
Hoci laboratórne testy preukázali, že EPO zvyšuje počet červených krviniek a spomaľuje tak prejavy vyčerpania pri extrémnej záťaži, experimentálny výskum v teréne to nepotvrdil. Skupina cyklistov dostávala EPO alebo placebo po dobu ôsmich týždňov a trénovali 110 kilometrov denne. Počas pretekov na Mount Ventoux, najťažšej etape Tour de France, ale neboli jedinci užívajúci EPO výkonnejší ako jedinci užívajúci placebo.
"Preukázali sme, že je možné testovať potenciálne dopingové drogy v dobre kontrolovateľných klinických experimentoch a výsledky sú oveľa menej výrazné ako uvádza literatúra na základe laboratórnych testov," píšu autori štúdie v prestížnom lekárskom magazíne Lancet.
"Výsledky našej štúdie dokazujú, že užívanie EPO zvyšuje výkon u profesionálnych cyklistov v laboratórnom teste maximálneho výkonu vedúceho k úplnému vyčerpaniu, ale nezlepšuje výkon v teste submaximálneho cvičenia alebo pri výkone na ceste. A cieľom užívania EPO je práve zvýšenie výkonnosti u profesionálnych športovcov pri jazde v teréne počas preteku a nie pri testoch v laboratóriu,! píšu ďalej autori.
"Je to tragické, že prídete o kariéru kvôli niečomu, čo neúčinkuje, prídete o sedem žltých tričiek kvôli droge bez účinku," uviedol v rozhovore pre denník The Telegraph Jules Heuberger z Centra pre výskum ľudských liečiv v Holandsku.