"Orbán sa usiluje o rozklad Európskej únie, pritom ale venuje množstvo energie, aby sa dostal do klubu diktátorov," citovala agentúra MTI predsedu MSZP Gyulu Molnára. Z diania uplynulých mesiacov je podľa neho zrejmé, kam Maďarsko smeruje. Po ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi a tureckom prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi sa teraz Orbán stretol s vodcom vojenského štátu, pričom minister zahraničných vecí Péter Szijjártó navštívil v poslednom období Uzbekistan, Tadžikistan a Kazachstan.
"Vyhlásiť, že Maďarsko by si malo brať príklad z Ruska, Turecka, Egypta alebo kaukazských republík, kde vraždia novinárov, väznia nevinných a zatvárajú školy, je vážnou politickou a historickou chybou," dodal Molnár. Ako poznamenal, otvorenie sa Východu môže byť z hospodárskeho hľadiska dôležité, avšak politicky nie je alternatívou Európy. Predseda MSZP kritizoval, že z webovej stránky maďarskej vlády bola odstránená správa o schôdzke Orbána s egyptským prezidentom a položil si otázku, čo chce vláda v súvislosti s návštevou Sísího zatajiť.
Opozičná ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP) poznamenala, že Orbán prijíma čoraz viac diktátorov a vodcov, ktorí šliapu po ľudských právach. "Je neprijateľné, že premiér tak robí namiesto toho, aby pracoval na posilňovaní spoločnej obrannej a zahraničnej politiky Európskej únie," konštatoval člen predsedníctva LMP Péter Ungár.
Maďarský ministerský predseda na schôdzke povedal, že Egypt nie je iba blízkou krajinou, ale v politickom zmysle i susedom. "Egypt je určujúcou krajinou oblasti, ktorá má priamy vplyv na náš život," dodal Orbán. Premiér ocenil odhodlanie Egypta zabezpečiť stabilitu, ktorá ovplyvňuje bezpečnosť Maďarska i Európy. Egyptskému prezidentovi vyjadril vďaku za príkladnú politiku ochrany kresťanov na Blízkom východe.
"Maďarsko je presvedčené, že Európa musí spolupracovať na stabilizovaní egyptskej ekonomiky, pričom Maďarsko, ako aj krajiny V4, sú v rámci svojich možností pripravené plniť túto úlohu," konštatoval Orbán, podľa ktorého V4 v Bruseli presadzuje, aby egyptsko-európske rokovania boli častejšie a aby sa medzi Egyptom a Európskou úniou vybudovala čo najpragmatickejšia a najpraktickejšia hospodárska politika.
Sísí zdôraznil, že egyptský ľud je presvedčený o nutnosti stability a je pripravený zaplatiť za to potrebnú daň. "Egyptský ľud je pripravený na boj proti terorizmu, ako aj na prijatie významných hospodárskych opatrení," dodal prezident.