Počas tohto júna sa utopilo na Slovensku deväť dospelých, počas minuloročného leta pobyt pri vode neprežilo 12 ľudí vrátane jedného dieťaťa. "Záchranári mali tento jún celkovo 22 zásahov pri vode, vlaňajšie leto šlo o 59," povedal pre TASR Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS).
Chmel neodporúča piť pred kúpaním alkohol, ten je najväčšou príčinou utopení. Tiež je podľa neho nevhodné skákať do vody, v ktorej nevidno na dno, môže dôjsť k zraneniu, ktoré vedie až k fatálnym následkom. "Tieto rady však zrejme nie všetci berú vážne," zdôraznil.
Pri záchrane sú dôležité prvé minúty do príchodu záchrannej zdravotnej služby. Vtedy treba kvalitne poskytnúť laickú prvú pomoc. "Život topiacemu môže zachrániť pohotovosť ľudí a najmä rýchle poskytnutie prvej pomoci, predpokladom prežitia je okamžitá resuscitácia," vysvetlil Chmel.
Priznal, že cez prázdniny dajú záchranárom zabrať najmä deti. Priemerne ich ošetrujú 25 denne, čo je o vyše polovicu viac ako počas školského roka. "Prevenciou pred úrazmi detí je zmysluplné zorganizovanie ich voľného času a zabezpečenie dostatočnej kontroly ich aktivít," dodal Chmel.