Samostatným bodom podujatia bude stretnutie hláv štátov iniciatívy s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Summit sa koná na podnet poľského prezidenta Andrzeja Dudu a chorvátskej prezidentky Kolindy Grabarovej-Kitarovičovej. Okrem Slovenska, Poľska a Chorvátska sa na podujatí zúčastnia zástupcovia Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Rakúska, Rumunska a Slovinska.
Hlavnými témami rokovaní budú podľa Martina Liptáka z tlačového oddelenia kancelárie prezidenta Kisku otázky dopravy, infraštruktúry a energetiky, a tiež ďalšie smerovanie a budúcnosť EÚ.
Poľské veľvyslanectvo na Slovensku informovalo, že Iniciatíva troch morí predstavuje neformálnu platformu, ktorá podporuje európsky integračný proces. Jej úlohou je posilnenie väzieb najmä na osi sever-juh v regióne širšie vnímanej strednej Európy medzi Baltickým, Jadranskýn a Čiernym morom. Tieto väzby majú tvoriť trvalé základy hospodárskeho rozvoja, najmä v oblasti energetiky, dopravy a digitálnej komunikácie.
Krajiny Trojmoria pokrývajú približne jednu tretinu územia EÚ a majú dovedna okolo 112 miliónov obyvateľov. "Je to atraktívne miesto pre investície vďaka stabilnému hospodárskemu rozvoju a pomerne nízkej nezamestnanosti," uviedlo poľské veľvyslanectvo.
Predstavitelia štátov iniciatívy sa po prvý raz stretli 29. septembra 2015 v New Yorku na podnet chorvátskej prezidentky. Schôdzka vo Varšave je druhým formálnym summitom iniciatívy. Súčasťou dnešného programu bude aj verejné vystúpenie amerického prezidenta Trumpa po skončení spoločných rokovaní. Slovenského prezidenta Kisku na ceste sprevádza podpredseda vlády SR pre informatizáciu a investície Peter Pellegrini.