Ten posledný v roku 2020 je nereálny, ale aspoň prieskumné vrty sú už naplno rozbehnuté. Geológovia pritom v okolí unikátnej Hrušovskej jaskyne, ktorá patrí medzi najkrajšie v Európe, len nedávno narazili na obrovskú dutinu. Tento záhadný podzemný priestor by však po dokončení jednorúrového cestného tunela mohol odhaliť svoje tajomstvá aj verejnosti.
Na zatiaľ utajované objavy narazili pri vŕtaní do zeme priamo na Soroške, kde sondami vnikli až do vyše 200-metrovej hĺbky. Naďabili pritom na veľké dutiny, ktoré by veľmi pravdepodobne mohli byť jaskyňou a aj pokračovaním vetvy unikátnej Hrušovskej jaskyne! „Celý Slovenský kras je ako ementál, takže ma to ani neprekvapuje. Pri skúšobných vrtoch jednoducho museli navŕtať aj trhliny, ktoré teraz preskúmajú geológovia. Ak budú k dispozícii aj kamery, možno objavíme ďalší unikátny priestor,“ povedal šéf klubu jaskyniarov Speleo Rožňava Bartolomej Šturmann.
Ako Novému Času prezradil, vylúčiť sa nedá ani sprístupnenie objavu, pretože úchvatná Hrušovská jaskyňa v susedstve je pre verejnosť uzavretá. „Bolo by to zadosťučinenie pre veľkú snahu všetkých jaskyniarov, no momentálne nechajme pracovať geológov a potom budeme múdrejší,“ dodal Šturmann.
Cestný tunel skráti spojenie medzi Rožňavou a Jablonovom nad Turňou o desať minút a výrazne zníži nehodovosť. „Videl som už veľa štúdií, ktoré zostali na papieri. Mám už 55 rokov rokov, ale pokiaľ mi bude priať zdravie, hádam sa toho ešte dožijem. Železničný tunel postavili pred vyše 70 rokmi rýchlo a ja stále tvrdím, že keby z neho dnes vybrali koľajnice a urobili v ňom cestu, autá by aspoň jedným smerom mohli premávať už do roka...“ prezradil starosta Hrušova Gabriel Parti. Kuriozitou nového cestného tunela je, že nová rýchlostná cesta povedie 50 metrov pod existujúcim železničným tunelom trate Košice - Zvolen.
Svetové dedičstvo UNESCO
Nad obcou Hrušov v okrese Rožňava sa nachádza jedna z najkrajších jaskýň v strednej Európe. Takto ju hodnotia zatiaľ len jaskyniari, lebo pre verejnosť nie je sprístupnená. Je obkolesená prírodnou rezerváciou Hrušovskej lesostepi. Jaskyňa vznikala postupne v riečnych vápencoch. Chodby podzemným tokom sú dlhé takmer 800 metrov a miestami dómy siahajú až do výšky 15 metrov. Objavili ju v roku 1978.