Okrem trucovitého správania amerického prezidenta k otázke svetovej klímy sa Donald Trump dohodol so svojim ruským náprotivkom na prímerí na juhozápade Sýrie. Koľko prímerie vo vojnou zmietanej krajine vydrží, je otázne, odborníci to vidia skôr skepticky.
Dvojdňového stretnutia sa zúčastnila aj hlava Spojených štátov amerických Donald Trump a historicky prvýkrát sa tak osobne stretol so svojím politickým kolegom, ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Veľké gesto
Dlhoočakávaná schôdzka šéfov dvoch svetových veľmocí sa pretiahla z predpokladaných niekoľkých desiatok minút na viac než 2 hodiny. „Nahromadilo sa veľa otázok - Ukrajina i Sýria,“ prezradil detaily stretnutia Putin. Obidvaja svetoví lídri sa počas vyčerpávajúcej diskusie dohodli na prímerí v juhozápadnej Sýrii. „Myslím, že je to prvý krok k spolupráci USA a Ruska v Sýrii,“ prezradil k téme americký minister zahraničia Rex Tillerson. Práve USA v Sýrii podporujú protivládnych rebelov a Rusko na druhej strane zase stojí za prezidentom krajiny Baššárom Asadom. Mier sa oficiálne začal minulú nedeľu.
Mier či fraška?
V iných regiónoch prímerie dohodlo Rusko už v minulosti, a to spolu s Tureckom či Iránom. Mier však v týchto lokalitách nemal dlhú trvácnosť. Podľa politológa Grigorija Mesežnikova podobný scenár čaká aj dohodu na juhozápade krajiny. „Tým formátom, akým chcú Trump a Putin riešiť prímerie v Sýrii, veľké šance nemajú,“ skonštatoval. Politici si počas samitu posvietili na témy ako voľný obchod či svetová klíma. S nimi mal problém práve Donald Trump, ktorý prednedávnom vyhlásil, že USA odstupujú z parížskej klimatickej dohody. 19 krajín G20 sa k téme klímy vyjadrilo pozitívne, zatiaľ čo USA svoje názory nezmenili. Okrem diplomatických stretnutí bolo v Hamburgu aj poriadne rušno a odporcovia globalizácie a kapitalizmu vyšli do ulíc.
Mier nevydrží: Ján Baránek, politológ
Reálne hrozí, že prímerie nevydrží dlho, pretože sú v Sýrii skupiny, ktoré neovládajú ani Rusi a ani Američania. Dôležité však je, že sa Trump s Putinom vôbec dohodli, a to s nejakým reálnym výsledkom, pretože to bolo ich prvé stretnutie.
Problematická dohoda: Grigorij Mesežnikov, politológ
Do konfliktu je zapojených viac aktérov a majú vlastné záujmy. Možnosť ich koordinovať zo strany USA a Ruska je obmedzená. Nevylučujem, že intenzita vojnových operácií na čas klesne, ale z celkového hľadiska je dohoda problematická. Na dlhodobé prímerie neverím.
Nepokoje v Hamburgu
-55-tisíc demonštrantov vyšlo v sobotu do ulíc
-188 zatknutých demonštrantov
-213 zranených policajtov
-polícia použila na rozohnanie davov vodné delá a slzotvorný plyn
-desiatky rozbitých výkladov na obchodoch