V prípade, že by nezrovnalosti v biologickom pase uspokojivo nevysvetlil, hrozia mu tvrdé sankcie, a to zastavenie činnosti na dva až štyri roky!
Disciplinárne konanie vedené buď národným, alebo medzinárodným športovým zväzom sa končí návrhom trestu, proti ktorému sa môže športovec, ale aj antidopingová agentúra odvolať. V prípade potvrdenia sú sankciou zákaz športovej činnosti a anulovanie dosiahnutých výsledkov.
Rozmenené na drobné - ak by mu odobrali zlatú medailu z Ria, pre Tótha by to pravdepodobne znamenalo aj povinnosť vrátiť finančné odmeny, ktoré získal za olympijské zlato v Riu. K tomu by mu mohli napariť trest zákazu športovej činnosti napríklad na dva až štyri roky. A to by v jeho prípade možno znamenalo bolestné ukončenie kariéry.
Predvolanie na komisiu
Nový Čas oslovil šéfa Disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu, aby verejnosti objasnil, aké kroky budú v Tóthovom prípade nasledovať. „Mateja Tótha predvoláme na zasadnutie komisie, kam prizveme aj odborníkov na danú problematiku. Náš záver potom postúpime na IAAF a tá pravdepodobne rozhodne. Termín nášho zasadnutia ešte nie je presne stanovený, ale predpokladám, že sa uskutoční niekedy okolo polovice augusta,“ povedal šéf disciplinárky profesor Ivan Čillík.
Vystupoval v kampani proti dopingu
Matej Tóth sa stal vďaka svojmu vystupovaniu a športovým úspechom miláčikom fanúšikov a veľkým vzorom pre deti. Aktuálne podozrenia sú o to šokujúcejšie, že sa stal tvárou viacerých osvetových kampaní. Najznámejšia z nich platená Slovenskou antidopingovou agentúrou niesla názov „Povedz dopingu nie“. Tóth v propagačnom videu a na bilbordoch vyzýval mladých športovcov slovami: „Je to na tebe. Povedz dopingu nie“.
Kreuziger svoj boj vyhral