Je to jeden zo záverov Štúdie demografického potenciálu Bratislavy do roku 2050. Tú pre hlavné mesto vypracovalo Výskumné demografické centrum pri Infostate, v pondelok podvečer ju predstavia v Zrkadlovej sieni bratislavského Primaciálneho paláca.
Bratislava by mala naďalej ťažiť z migrácie, mal by sa zvyšovať počet detí narodených jednej matke a tiež by sa mal zvyšovať vek pri úmrtí. Mesto však napriek tomu bude čeliť demografickému starnutiu a prirodzenému, neskôr i celkovému úbytku obyvateľstva.
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal na tlačovej konferencii priblížil, že počet seniorov v populácii sa výrazne zvýši a naopak výrazne poklesne počet produktívneho obyvateľstva. "Zdvojnásobí sa počet seniorov. V roku 2050 bude počet seniorov tvoriť až 30 percent obyvateľov Bratislavy a zvýši sa počet seniorov v najvyššom veku, a to je 80 rokov a viac, až na celkovo osem percent," spresnil. Takýto stav bude mať závažné dosahy na chod a fungovanie mesta. Prejaví sa to vo všetkých oblastiach verejného života od trhu práce, cez sociálne výdavky až po služby a infraštruktúru. "Ak tomuto stavu nebudeme čeliť, tak Bratislave hrozí, že ako hlavné mesto bude upadať na význame a atraktivite pre nové generácie," podotkol primátor. Jedným z riešení môže byť aj výstavba mestských nájomných bytov pre mladých ľudí. "Hlavné mesto však nevie stavať nájomné byty, pretože nemá stavebný úrad a mestské časti nájomné byty nechcú, lebo sú im bližšie záujmy lokálnej komunity ako záujmy Bratislavy," priblížil Nesrovnal.Odpoveďou na tieto prognózy môže byť podľa mesta len ďalší nárast opatrovateľských služieb v prirodzenom prostredí seniora (mestské časti) a zriaďovanie „kamenných“ zariadení pre seniorov či zariadení opatrovateľskej služby (hlavné mesto). V územnoplánovacom procese je zas nevyhnutné brať do úvahy a riešiť nárast avizovaných potrieb v oblasti infraštruktúry a služieb, najmä špeciálnej zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Aktuálne výzvy predstavujú aj v štúdii uvádzané možnosti manažovania populačného vývoja - kvalita bývania, zlepšenie dopravy, „family-friendly“ opatrenia či ekologizácia. V oblasti územného plánovania je podľa mesta nevyhnutné navrhnúť a schváliť najmä dlhodobú stratégiu územného rozvoja mesta.