Pre väčšinu z nich je Matej Tóth (34) symbolom poctivosti, preto si vie len málokto predstaviť, že by si pri zisku olympijskej medaily pomáhal zakázanými podpornými látkami či metódami. Suspendácia z majstrovstiev sveta v Londýne a dočasný zákaz činnosti až do vyriešenia kauzy však naznačujú, že obvinenia stojace na nezrovnalostiach zo športovcovho biometrického pasu sú viac než vážne.
Tóth v sobotu v noci potvrdil informáciu, že ho informovali o odchýlkach v jeho vzorkách z minulého roka. Následne dostane možnosť obhájiť sa a poskytnúť vysvetlenie, ako k anomálii mohlo dôjsť. Ak sa mu to nepodarí, hrozí mu odobratie olympijskej medaily a dištanc na 2 až 4 roky.
Nielen verejnosť, ale aj väčšina spolupracovníkov za ním stojí. „Urobíme všetko pre to, aby sme dokázali, že Matej Tóth je nevinný. Ja osobne som presvedčený o jeho nevine. O to viac, že ja ako tréner chôdze, ktorý s ním absolvoval niekoľko príprav, a aj tú inkriminovanú predolympijskú prípravu takmer celú,“ povedal nám šéf Dukly Banská Bystrica Roman Benčík.
Sám bol reprezentačným trénerom chodcov v rokoch 2001 - 2016. „Bol som pri ňom, takže viem, ako celá príprava prebiehala. O to viac som presvedčený, že nepoužíva zakázané metódy,“ dodal. Tóth je zamestnancom organizácie spadajúcej pod ministerstvo obrany, jej najvyšší predstaviteľ Peter Gajdoš podriadenému verí: „Za Matejom Tóthom rozhodne ako rezort stojíme, o celej veci nás informoval a veríme, že sa všetko vysvetlí. Samozrejme, musíme počkať na závery, ale má našu podporu.“