V podnete kúpele upozornili na podozrenia, že „HBP zneužívajú svoju pozíciu na trhu a málo výhrevné uhlie predávajú za premrštené ceny“.
„Elektrinu z tohto uhlia preplácajú slovenskí občania, každý koncový odberateľ ročne zaplatí asi 10 €. Bane navyše už dlhšie avizujú rozširovanie ťažby, ktorá môže ohroziť existenciu kúpeľov aj turistického ruchu,“ uviedol šéf kúpeľov Slavomír Eliaš. Bojnice sú podľa neho turistickým klenotom. Bojnický zámok zaradil National Geographic medzi 10 najkrajších na svete a kúpele sú jedným z dôvodov, prečo tam turisti prichádzajú. „Poviem to jednoducho: ak bane rozšíria svoju ťažbu, skončili sme. Do šácht, ktoré sa nanovo vyrúbu, sa prepadnú naše horúce žriedla a my prídeme o vodu, ako sa to stalo kúpeľom v Poľsku. Dopady na životné prostredie môžu byť devastačné,“ tvrdí. „Ako vedúci kúpeľov toto nechcem dovoliť. Preto poukazujem na neférové pôsobenie HBP v regióne a podnikám právne kroky, ktoré by mohli z našich daní financovanú agóniu tohto podniku ukončiť,“ zdôraznil Eliaš.
V podaní kúpele skonštatovali, že HBP má dominantný podiel na trhu domáceho uhlia viac ako 94 %, čo potvrdzuje aj ich výročná správa. „Vážim si banícku tradíciu hornej Nitry, aj ťažkú prácu baníkov. HBP sú však veľký moloch, ktorý zneužíva svoje postavenie a občanov, ktorí ročne preplácajú za elektrinu. Verím, že nám PMÚ SR dá za pravdu. Bane nie sú budúcnosť, raz ich budú musieť nahradiť iné odvetvia, najmä turistický ruch. Pokiaľ sa im nepostavíme teraz, vznikne tu pustina a potom bude neskoro,“ uzavrel Eliaš.