Pod lupu odborníkov sa dostalo 21 výrobkov z Česka, zo Slovenska, z Maďarska, Rakúska a Nemecka a prieskum dokázal to, o čom sa hovorí už roky. V krajinách bývalého východného bloku, kam patríme aj my, sa výrobky rovnakej značky predávajú v nižšej kvalite a niekedy aj s nižšou hmotnosťou.
Tému odlišnej kvality potravín v krajinách strednej Európy otvoril vo februári slovenský premiér Robert Fico v spolupráci s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou. Slovenskí potravinári vtedy porovnávali naše výrobky s rakúskymi. Teraz prišli s podobne šokujúcimi výsledkami testovania aj v susednom Česku, kde si dali na Vysokej škole chcemicko-technologickej urobiť veľký prieskum 21 vybraných produktov, ktoré sa predávajú pod rovnakým názvom u nás, v Českej republike, Maďarsku, Rakúsku a Nemecku. Odborníci zisťovali, či sú ľuďom dostupné rovnaké výrobky. Opak je však pravdou! Totožné balenia majú v rôznych krajinách odlišnú gramáž a rozdiel je aj v obsahu výživových látok a v zložení. „Testy ukázali, že niektoré potraviny rovnakej značky sa vo svojich vlastnostiach líšia. Považujem to za neprijateľné a voči spotrebiteľom za diskriminujúce. V rukách máme ďalší jasný a overiteľný dôkaz,“ povedal minister pôdohospodárstva Marian Jurečka.
Nahnevaná ministerka
Výsledky štúdie nenechali chladnou ani našu ministerku pôdohospodárstva. „Ide o ďalšiu z aktivít, ktoré krajiny V4 v tejto veci podnikli. A podobne ako naše testy aj tie české dokazujú, že na spoločnom európskom trhu sa niektorí výrobcovia rozdeľujú na dve triedy, tých západných a východných. Považujem to za neakceptovateľné klamanie spotrebiteľa. Komunikujem aj s ďalšími ministrami a v téme dvojakej kvality potravín budeme tlačiť na európske inštitúcie aj na výrobcov,“ povedala pre Nový Čas ministerka Gabriela Matečná.
Rovnaký závod, iné zloženie
Prieskum ukázal, že napríklad lančmit z Nemecka obsahuje bravčové mäso, zatiaľ čo v tom českom je len kurací separát. Podiel mäsa v obľúbených rybích prstoch v Nemecku presiahol 63 %, zatiaľ čo u našich susedov to bolo len 50 %. A to pritom boli vyrábané v rovnakom nemeckom závode. Rakúšania a Nemci majú tiež lepší prací prostriedok, hoci pod rovnakou značkou sa predáva aj na Slovensku. „Zákazník, a to kdekoľvek v Európskej únii, si často vyberá značku, ktorú už pozná a dôveruje jej. Podľa mňa má právo na to, aby od rovnakého výrobcu a v rovnakom obale našiel rovnakú potravinu. O to nám ide,“ doplnil Jurečka. Ten potvrdil to, čo už v marci deklaroval Robert Fico - a to, že táto téma sa má dostať na pretras v najvyšších európskych inštitúciách. „Trváme na našom postoji, že nemôžeme byť občanmi druhej kategórie, preto ministerstvo pôdohospodárstva podniká patričné kroky,“ reagoval na správu tlačový odbor Úradu vlády Slovenskej republiky.
Čo ukázali testy
- 13 značiek bolo odlišných
- 5 bolo mierne odlišných
- 3 boli rovnaké ako na Západe
- 5 výrobkov malo rozdielny objem pri rovnakom balení
Rozdeľujú nás na dva rozličné trhy
Ľubomír Drahovský, analytik agentúry pre prieskum trhu Terno
-Tieto výsledky len potvrdzujú to, čo zistila aj Štátna veterinárna a potravinová správa SR. Síce ide o rovnaké potraviny, sú rozdielne pre rôzne krajiny. Dôkazom toho je aj fakt, že sa tým má v tomto roku zaoberať aj Európska komisia. Výrobcovia tieto rozdiely zdôvodňujú tým, že sa prispôsobujú tomu, na čo sú ľudia v jednotlivých štátoch zvyknutí. Kým na trhu stredovýchodnej Európy, kam patríme my, Česi, Poliaci a Maďari sa sústreďujú najmä na zdraviu vyhovujúce potraviny či konzistenciu, ktorú zákazníci preferujú, trh krajín strednej Európy, teda zákazníci z Nemecka či Rakúska, sú podľa nich oveľa náročnejší. Som však presvedčený, že vstupom kontrolných orgánov do tohto procesu sa postupne zabezpečí jednota sortimentu.
Kiri z tvarohu a smotany
- rozdielna gramáž v rovnakom balení
slovenský, český a maďarský výrobok: 100 g
rakúsky a nemecký výrobok: 120 g
Lenor aviváž
- rozdielna gramáž v rovnakom balení
slovenský, český a maďarský výrobok: 930 ml
rakúsky a nemecký výrobok: 990 ml
M&M´s Čokoládové dražé
- vo výrobkoch sú použité rozdielne tuky
slovenský a rakúsky výrobok: kokosový olej
český, rakúsky a maďarský výrobok: palmový tuk, palmojadrový tuk, bambucký tuk
Dr. Oetker Pizza Ristorante
- rozdielna gramáž v rovnakom balení
slovenský, český a maďarský výrobok: 330 g
rakúsky a nemecký výrobok: 335 g
Iglo rybie prsty
- balené v rovnakom závode, no produkt má odlišný deklarovaný obsah mäsa aj výživových hodnôt
slovenský, český a maďarský výrobok: 58 %
rakúsky a nemecký výrobok: 65 %
Zdroj: Ministerstvo poľnohospodárstva ČR