Dlhé mesiace sa na vytúženú júnovú dovolenku tešili, keď však dorazili na miesto, zostali poriadne prekvapení. Predstavovali si totiž, že na dovolenke vo štvorhviezdičkovom hoteli budú mať nonstop k dispozícii nielen honosné jedlo, ale aj rôzne druhy alkoholu, najmä ten tvrdý. To však nebola pravda. Cestovka tvrdí, že chybu neurobila.
Monika Lipovská (66) z Bratislavy sa s partiou šiestich priateľov a troch detí na konci júna vybrala na vytúženú dovolenku do Grécka na Peloponézsky polostrov. Keďže mali aj malé deti, zaplatili si pobyt so stravovaním all inclusive na osobu za 650 €. Až po príchode na miesto sa od delegátky dozvedeli nemilé správy. „Keď sme prišli do hotela, bolo nám oznámené, že all inclusive nezahŕňa tvrdý alkohol,“ povedala sklamaná Monika s tým, že počas pobytu mali k dispozícii len pivo a víno.
Od delegátky teda dostali na ruky žlté náramky, ktoré im prístup zadarmo k tvrdému alkoholu zamedzovali. „Dalo sa to priplatiť, ale načo mám platiť, keď máme all inclusive?! Rusi, Španieli, Maďari aj Poliaci mali modré krúžky na rukách a tí mali úplný all inclusive,“ vysvetlila Monika rozhorčene a dodala, že im cestovka pred dovolenkou nepovedala, že ak budú chcieť piť tvrdý alkohol, musia si ho priplatiť. „Upozornila nás až delegátka v hoteli, že my nemáme v rámci all inclusive tvrdý alkohol,“ dodala.
Cestovka však tvrdí, že oni chybu neurobili. „V katalógovom liste presne vidieť, čo all inclusive služby zahŕňajú, rovnako ako aj údaj, že na mieste sa v rámci alkoholických nápojov ponúka len pivo a víno,“ informovala Katarína Hajnalová z CK Aeolus, cez ktorú partička Slovákov cestovala. Dovolenkári z iných krajín tak mali od cestovnej kancelárie zaplatenú inú formu all inclusive, ktorú si každá cestovka určuje sama.
„To, že rakúski alebo nemeckí hostia dostali iný náramok a dostávali aj tvrdý alkohol, je opäť raz otázkou zmluvy a ceny,“ doplnila Hajnalová. Monika po návrate na Slovensko podala na zájazd sťažnosť, no v cestovke s ňou neuspeje. „Klienti boli od začiatku oboznámení s rozsahom služieb pravdivo, takže ich sťažnosť nemá skutočne žiadny právny nárok,“ uzavrela Hajnalová.
Ak nedostanete vodu, môže to byť legálne
Zaplatili ste si pri kúpe zájazdu all inclusive, no aj tak od vás na dovolenke za niektoré nápoje pýtajú peniaze? Môže to tak byť. Nie je to však chyba hotela ani cestovnej kancelárie či agentúry. Ani all inclusive totiž nemusí zahŕňať úplne všetko. Na čo máte nárok pri jednotlivých formách stravovania?
Naštudovať si všetky informácie a podmienky zájazdu by ste si mali ešte pred jeho kúpou. Ak sa totiž po príchode do destinácie budete chcieť sťažovať napríklad na to, že za alkohol musíte doplácať, nemusíte vždy uspieť. „Programy all inclusive sa môžu v ponuke občerstvenia a nápojov líšiť. Záleží na podmienkach každého hotela i samotných destinácií. Klient je však na túto skutočnosť upozornený už vo chvíli, keď zájazd kupuje,“ vysvetľuje hovorca Cestovnej skupiny Fischer Jan Bezděk.
Formy stravovania
Polpenzia
- v cene máte len raňajky a večere v ubytovacom zariadení
- nápoje k raňajkám bývajú zvyčajne zdarma (mlieko, káva, čaj)
- nápoje k večeri platíte - ak to nie je pri konkrétnom zájazde uvedené inak
- raňajky sú väčšinou formou bufetových stolov
Plná penzia
- zahŕňa raňajky, obedy aj večere
- nápoje k raňajkám máte zvyčajne zdarma
- za nápoje k obedu a večeri si musíte doplatiť - ak to nie je pri konkrétnom zájazde uvedené inak
All inclusive
- raňajky, obedy aj večere formou švédskych stolov sú v cene
- nealkoholické nápoje sú zdarma
- zdarma bývajú zväčša aj miestne alkoholické nápoje, za medzinárodné značky sa dopláca
- často zahŕňa aj menšie občerstvenie počas dňa – desiata či olovrant
Ultra all inclusive
- stravovanie formou all inclusive
- ponuka alkoholických nápojov rozšírená o svetové značky
- navyše môže zahŕňať napríklad neskoré večere či bar, alebo menšie občerstvenie dostupné 24 hodín denne
Pozor: Ponuka pri jednotlivých formách stravovania sa v rámci hotelov a destinácií môže líšiť!