Steny izby Márie Terézie zdobia vzácne fresky znázorňujúce výjavy zo života panovníčky, jej manžela i syna. Málokto tuší, že tieto umelecké diela ukrývajú za sebou až pätoro tajných dverí. Šľachtičná z rodu Habsburgovcov však túto nádheru na vlastné oči nikdy nevidela.
Bohato zdobená miestnosť vyniká osemuholníkovým tvarom. „Tvorí spojenie medzi južným a západným krídlom. Vznikla asi v roku 1773,“ prezradila historička Vihorlatského múzea Zuzana Koščová. Fresky na stenách vytvoril neznámy umelec. Pripomínajú historické udalosti zo života cisárovnej. Za obrazmi v rohoch miestnosti skrýva každý zo 4 výklenkov dvere. Ďalšie sú pod prechodovými dverami. Majú neviditeľný drevený rám potiahnutý plátnom s maľbou. „Pri pohľade zblízka vidieť len pánty a zámok,“ prezradila Koščová. Nezvyčajné tajné skrýše slúžili ako úložný priestor. Miestnosť dal zhotoviť Štefan Csáky, ktorý tým chcel vyjadriť sympatie k osvietenskej politike legendárnej panovníčky. Mária Terézia v Humennom nikdy nebola a tak ich ani nemohla vidieť.
Mária Terézia
* 13. máj 1717 † 29. november 1780)
Uhorská a česká kráľovná a rakúska arcivojvodkyňa. V roku 1736 sa stala manželkou Františka I. Lotrinského, s ktorým mala 16 detí. Pričinila sa o ekonomické a školské reformy, podporovala obchod a rozvoj poľnohospodárstva a zreorganizovala armádu. Tohto roku uplynulo 300 rokov od jej narodenia.