Myslí si to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), podľa ktorej mu chýba jasná koncepcia a často ide skôr o viacero bodov, ktoré spolu príliš nesúvisia. „Je tam niekoľko drahých opatrení, ktoré nie sú zasadené do súvislostí, nie je jasné, kde by sa na ne vzali peniaze a čo by priniesli. Celkovo ich možno označiť skôr za pokus zapáčiť sa voličom, ako nástroj podpory ekonomiky alebo jej vývoja nejakým smerom,“ zhodnotil pre TASR výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský.
Ide napríklad o zníženie veku odchodu do dôchodku, zvýšenie materskej, novomanželské pôžičky, odchod z Európskej únie, zavedenie slovenskej koruny, vybudovanie silnej armády či ochranu hraníc. „Niektoré opatrenia, ako vystúpenie z Európskej únie, zavedenie slovenskej koruny a podobne by navyše Slovensko ekonomicky zjavne poškodili a odrazili by sa na zhoršení životnej úrovne jeho obyvateľov,“ upozornil Kremský.
Aliancia je prekvapená, že v programe strany sa neobjavujú položky, ktoré by občanom a štátu ušetrili veľa peňazí, ako je napríklad boj proti korupcii a klientelizmu, transparentné a efektívne hospodárenie štátu a jeho inštitúcií, zníženie byrokracie a prebujneného verejného aparátu „Práve lepšie a úspornejšie fungovanie štátu by umožnilo zníženie daní, odvodov a poplatkov, ktorými najviac na Slovensku trpia občania, živnostníci i malé firmy. To by pomohlo zlepšiť životnú úroveň a kvalitu života najmä pre obyvateľov ekonomicky slabších regiónov,“ vysvetlil Kremský.
Program ĽSNS v súčasnej podobe by podľa PAS v prípade realizácie pravdepodobne viedol k zvyšovaniu deficitu štátu, zadlžovaniu krajiny a jej občanov, zvyšovaniu jej závislosti od bánk a ekonomicky silných krajín, a tým aj k zhoršovaniu životných podmienok. „To by viedlo k ďalšiemu úniku najschopnejších ľudí zo Slovenska a v dlhodobej perspektíve by to mohlo ohroziť suverenitu a nezávislosť Slovenska a samostatnú existenciu krajiny,“ uzavrel Kremský.
Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) vo svojej analýze konštatuje, že keby sa ĽSNS podarilo zrealizovať svoj program v tomto roku, výsledkom by bol deficit verejných financií vo výške 6,3 miliardy eur. Strana tvrdí, že inštitút povytŕhal body z jej programu bez ohľadu na kontext, časovú nadväznosť realizácie jednotlivých bodov, ich vzájomnú synergiu a komplementaritu.