Na základni im totiž nefunguje kotol na ohrev vody. Ak teda chcú po zásahu zo seba zmyť pot a špinu, teplú vodu si musia zohriať na sporákoch a do spŕch si ju priniesť v hrncoch. Prečo s tým kompetentní nič nerobia, keď na problém upozorňujú už dva mesiace?!
Pokazené kotly robia hasičom vrásky na čele už dlho. „Nefungujú roky! Cez zimu vypadávajú, preto nejdú radiátory. Teraz je ale situácia kritická,“ sťažujú sa hasiči, ktorí denne riskujú svoje životy na záchranu druhých. Na haprujúci posledný kotol upozornili koncom mája. Často sa ho snažia svojpomocne nahodiť, no podľa nich funguje maximálne hodinu. „Studenou vodou sa musíme sprchovať po výjazdoch, či po posilňovni, keď si zvyšujeme kondíciu,“ hovoria hasiči.
Niektorí si na to už zvykli, ďalší to však riešia po svojom. Pri výjazdoch sa totiž pod uniformou poriadne spotia, sprchujú sa preto aj štyrikrát denne. „Do spŕch si nosíme veľké hrnce vody, ktorú si zohrievame na dvoch sporákoch v kuchynke,“ prezradili.
Zlá strecha aj kanalizácia
Podľa hasičov sa problémy nielen na ich stanici začali kopiť, odkedy ich žiadosti o údržbu neriešia oni sami, ale centrá podpory. „Nemáme na to dosah, robíme iba žiadanky. Môžeme im už len vyvolávať, nech si pohnú,“ hovoria. „Všetko sa predlžuje, čoraz viac vecí je pokazených. Nestíha sa opravovať, strecha na niektorých miestach stále tečie,“ prezradili. Zlá je podľa nich aj kanalizácia. „Naspäť vyrážajú splašky, aj bežným používaním záchodov sa upcháva,“ opisujú problémy. Nový Čas sa pýtal kompetentných, čo s tým chcú robiť.
Podľa hovorkyne hasičov Zuzany Farkasovej sú poruchy nahlásené a v procese riešenia. „Servisný technik vykonal na mieste obhliadku a konštatoval, že je nutná komplexná výmena systému na ohrev vody,“ uviedla s tým, že petržalskí hasiči majú zatiaľ možnosť využívať priestory ostatných 3 hasičských staníc v Bratislave pre potreby osobnej hygieny. Na názor sme sa pýtali aj ministra Kaliňáka. O problémoch vie, mrzia ho a bude ich chcieť čo najskôr vyriešiť.