Hoci je už z najhoršieho vonku, na chvíle, ktoré rozhodovali o živote a smrti, asi len tak nezabudne. Na sanitku, ktorá ho mala previezť z jednej nemocnice do druhej, totiž čakal takmer hodinu. V jeho stave vtedy doslova bojoval o život! Čo sa v osudné chvíle dialo a prečo to záchranárom toľko trvalo?
Odborník na krásu ušiel hrobárovi z lopaty, keď sa mu minulý týždeň v stredu rozlial hematóm v lebke. „Krv mi tlačila na mozog, nasledoval prevoz sanitkou na neurochirurgiu, kde mi museli navŕtať lebku a vysať krv z hlavy,“ povedal pár dní po zákroku Oklamčák, ktorého v pondelok prepustili do domácej liečby. Prezident Československého Leva je však rozčarovaný z toho, že na sanitku, ktorá ho prevážala z jednej bratislavskej nemocnice do druhej, čakal v kritickom stave skoro hodinu!
Po tom, čo Oklamčáka priviezla manželka do nemocnice, začal boj o život. „Urgentnú sanitku potom, ako na Mickiewiczovej zistili, že je zle, volal sám primár neurológie Juraj Štofko. Bol podráždený z toho, že tak dlho treba čakať napriek tomu, že som bol v takom stave. Je to absurdné a neviem si to vysvetliť. Veď som mohol zomrieť,“ krúti hlavou Oklamčák a jeho manželka Anka sa pripája: „Najsmutnejšie na tom je, že keď sa primár pozastavoval nad tým, že im to tak dlho trvá, sestrička mu povedala: Vitajte v realite, pán primár!“
Rolu zohrávali minúty
Kým Oklamčák čakal na sanitku, lúčil sa so životom. „Cítil som sa horšie a horšie, lebo ten nával krvi bol silnejší. Museli mi dať ešte niečo na zhustenie krvi, potom o jednej začala operácia. Mohli ma operovať skôr, keby ten prevoz toľko netrval. Teraz si uvedomujem, že to mohlo byť oveľa horšie. Bál som sa, že zomriem. Neskôr mi povedali, že keby som čakal ešte o niečo dlhšie, ktovie, ako by to bolo celé dopadlo.
Toto je naše zdravotníctvo,“ krúti hlavou Oklamčák, ktorý bol pred osudnou operáciou hospitalizovaný na neurológii, pretože padol a mal závraty. „Prepustili ma a o niekoľko dní, na Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda sa mi priťažilo. Prestal som si cítiť ľavú ruku a nohu,“ spomína na momenty, ktoré predchádzali blížiacej sa tragédii. Našťastie, zákrok na bratislavských Kramároch pacienta vrátil späť do života a teraz ho čaká zotavovanie. Nový Čas získal exkluzívne foto z miesta, kde organizátor súťaží krásy oddychuje. „Už sa cítim podstatne lepšie. Musím na čas úplne vypnúť a šetriť sa. Relaxujem, čítam knihy. Ďakujem lekárom, že ma vrátili medzi živých,“ odkazuje šťastný, že to prežil bez väčšej ujmy.
Bol to štandardný postup
Jozef Minár, Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby
Išlo o sekundárny transport z nemocničného zariadenia do nemocničného zariadenia. Pokiaľ boli sanitky v primárnej starostlivosti, ktorá má prednosť, obsadené, mohlo dôjsť k zdržaniu. Tým, že pacient je v nemocnici pod dozorom zdravotníckych pracovníkov, tí sú tam na to, aby zabezpečili vitálne funkcie.
Následky mohli byť fatálne
Neurologička Martina Kudláčová
Záleží od rozsahu poškodenia, no nemôže sa stať, že by pacient čakal hodinu. Lebka sa neroztiahne a pokiaľ sa tam vyleje krv, tlačí na zdravé mozgové tkanivo. Podľa toho, v ktorej časti sa vyvinie najväčší tlak, také budú aj príznaky. Pacient môže dostať epileptický záchvat, upadnúť do bezvedomia, následky môžu byť fatálne. Závisí to od toho, aké rozsiahle je krvácanie a aký je tlak na mozgové tkanivo.