Kontaminovala totiž podzemnú vodu, ktorá sa stala nepoužiteľnou a dokonca ohrozuje zdravie tamojších obyvateľov. Do boja proti odpadisku sa okrem ministerstva pustila aj smerácka europoslankyňa Monika Beňová (48), ktorá chce na štát podať žalobu. S ňou však zatiaľ čaká na rozhodnutie Európskej komisie, kam sa teraz celá záležitosť aj jej aktivitou dostala.
Nový Čas zisťoval aj to, či so žalobou za 114 miliónov eur na štát už nejako pohla. Práve na toľko sa aktuálne odhaduje úplné odstránenie skládky, ktoré chce Beňová dosiahnuť. „Nechcem sa súdiť, ale ak sa ministerstvo nezačne skládkou vážne zaoberať, dopredu upozorňujem, že budem žalovať štát,“ ustúpila Beňová pred plánom riešiť skládku hneď súdnou cestou.
Stačí kapsula?
Starosta Vrakune Martin Kuruc povedal, že na pondelok si ho pozvalo ministerstvo, aby informovalo o ďalších krokoch. „Chcem požiadať magistrát a Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, aby zaviedla vodovodné prípojky pre miestnych záhradkárov, keďže nemôžu používať vodu zo studní,“ dodal. S otázkami, aký bude ďalší postup, sme sa obrátili aj priamo na Európsku komisiu, do uzávierky neodpovedala.
Čo môžu prikázať
Marek Benedik, právnik
Environmentálne záťaže spadajú do rámca právomocí Európskej komisie, ktorá má právo ukladať členským štátom povinnosti. V prípade, ak ich nevykonajú, môže komisia ukladať sankcie. Proti nim sa štáty môžu obrátiť na Súdny dvor Európskej únie. Čo komisia urobí, závisí od ich vyhodnotenia situácie, je to odborná otázka. Europoslankyňa by so svojou žalobou mohla uspieť, keďže štát je povinný vykonávať pozitívne aktívne opatrenia s cieľom ochrany života a zdravia a musí konať iniciatívne.