Podľa výsledkov pitvy zomrel na následky strelného poranenia. Na unikajúce auto, za ktorého volantom sedel Michal (19), strieľal policajt a guľka smrteľne zasiahla Tomáša do hrude. Mama chlapca aj najbližšia rodina veľmi trpia jeho stratou, ospravedlnenia zo strany polície sa však doteraz nedočkali.
Stará mama zastreleného študenta so smútkom v hlase vraví, že s jeho stratou sa nedokážu zmieriť. „Neviem, či žijeme, či nežijeme, iba prežívame. On si ani nevie predstaviť, čo nám zobral,“ hovorí s plačom.
A hoci pitva preukázala, že Tomáš zomrel na následky strelného poranenia, zatiaľ od nikoho nepočuli ani obyčajné prepáčte. „Nikto z polície tu nebol, žiadna ľútosť, žiadne ospravedlnenie. Poslali iba nejaké papiere s výsledkami z pitvy, balistiky. Bude niekto za to potrestaný, alebo to pôjde do zabudnutia a policajti budú môcť strieľať do ľudí a kopať ležiace ženy?“ pýta sa nešťastná žena. Podľa jej slov navyše ani niekoľko týždňov po osudnej naháňačke nemajú doma Tomášove osobné veci, ako je mobil a peňaženka.
Z incidentu neexistuje kamerový záznam. Policajt, ktorý strieľal na unikajúce auto počas naháňačky v noci zo 17. na 18. júna, podľa polície postupoval podľa zákona. Policajný prezident Tibor Gašpar sa mal po tragédii vyjadriť, že sa bude skúmať, či dbal na potrebnú opatrnosť, alebo nemohol riešiť danú situáciu inak.
Dôvodom, prečo sa policajti rozhodli použiť zbraň, mala byť agresívna a nebezpečná jazda vodiča, ktorý sa snažil policajtom ujsť. „Vyšetrovanie ešte nie je ukončené,“ informovali Nový Čas z tlačového odboru ministerstva vnútra.
Nárok na odškodné
Róbert Bános, advokát
Ak by výsledky vyšetrovania preukázali zavinenie a zodpovednosť polície, pozostalá rodina by mala nárok obrátiť sa na súd so žalobou o náhradu nemajetkovej ujmy. Z rozhodovacej praxe súdov je zrejmé, že v takýchto prípadoch priznávajú s ohľadom na okolnosti konkrétneho prípadu desiatky až státisíce eur.