Vo štvrtok u nej doma zazvonil zamestnanec úradu práce, aby zistil, či pracuje na Slovensku a kam do školy chodia jej deti. Kedy vás môže sociálny pracovník navštíviť a čo sa môže pýtať?
Investigatívna novinárka vo štvrtok zažila šok. „Pred dverami stál pán, ktorý sa mi predstavil ako zamestnanec Úradu práce sociálnych vecí a rodiny. Vraj prišiel na náhodnú kontrolu. Nechcel ísť dnu, dal mi len pár bežných otázok, či pracujem na území Slovenska, kam chodia deti do materskej škôlky,” hovorí Tódová. Ústredie práce reaguje, že neohlásená návšteva je súčasťou projektu, cieľom ktorého je zefektívnenie sociálneho systému.
Ak chcete vedieť, prečo práve u vás, dozviete sa toto: „Výber klientov, u ktorých sa vykonávajú návštevy v rodine, je na vedúcich oddelení na jednotlivých úradoch práce, a to tak, aby terénni sociálni pracovníci postupne navštívili všetkých poberateľov v rámci úradu,“ tvrdí hovorkyňa ústredia Jana Lukáčová. Pracujúci rodičia detí starších ako tri roky už nepoberajú rodičovský príspevok alebo na starostlivosť, len prídavky na deti. Na jedno dieťa pripadá 23,52 eura mesačne.
Môže sa to stať každému
Jana Lukáčová, hovorkyňa ÚPSVaR
Projekt sa realizuje v rámci celého Slovenska, teda návšteva terénneho sociálneho pracovníka sa môže dotknúť každého poberateľa štátnych sociálnych dávok v ktoromkoľvek meste či obci. V niektorých rizikových oblastiach (napr. rómske osady, sociálne slabé rodiny) sú návštevy častejšie a pôsobia aj ako prevencia voči nežiaducim javom – napríklad zanedbávanie starostlivosti o deti. Od začiatku roku 2016 do apríla 2017 sociálni pracovníci vykonali 79 072 návštev v rodinách.
Prísť môžu, keď je to v záujme dieťaťa
Milan Ficek, advokát
Podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí sú pracovníci oprávnení preverovať informácie, že dieťa by mohlo byť vystavené ohrozeniu života, zdravia alebo neľudskému alebo zlému zaobchádzaniu. Môžu prísť na základe podnetov od tretích osôb, na základe vlastných zistení, poverenia súdu. Rodič je povinný umožniť im aj vstup do obydlia, no vyžaduje si váš súhlas. Ak nesúhlasíte, môže to povoliť súd. Kontrola sa musí preukázať písomným poverením, z návštevy musí vyhotoviť písomný záznam, ktorý bude súčasťou spisu. Zákon neupravuje povinnosť vopred ohlasovať dátum a čas kontroly, záleží na tom, čo je dôvodom kontroly.
Národný projekt
- projekt sa nazýva Podpora rozvoja sociálnej práce v rodinnom prostredí klientov v oblasti sociálnych vecí a rodiny
- cieľom časti Efektivita II. je zvýšiť efektívnosť a adresnosť poskytovania dávok a príspevkov - či sa peniaze na dávky vynakladajú účelne
- úlohou terénnych sociálnych pracovníkov je zisťovať životnú situáciu klienta
Štát začal s nebezpečným trendom
Sociálna poradkyňa Ida Želinská
Čo hovoríte na kontrolu u novinárky Tódovej?
Nerozumiem, prečo štát začal s kontrolovaním základného príspevku pre rodičov. To chceme skontrolovať viac než milión rodičov? Prečo sa radšej nesústredia na kontrolovanie oprávneného poberania dávok v hmotnej núdzi, kde je zneužívanie časté?
Prídavok na dieťa ale poberá každý, kto má dieťa.
Áno, každý, kto sa stará o dieťa od narodenia až do jeho dospelosti. Nemožno ho odobrať, len presunúť na iného človeka, napr. druhého rodiča či inú osobu. To sa však robí len vtedy, keď dieťa je záškolákom, alebo sa dokáže, že nie je oň postarané. Alebo ak bránite dieťaťu v kontakte s iným rodičom, no toto musí nariadiť súd.
Čo teda štát kontrolami sleduje?
Štát podľa môjho názoru začal nebezpečný trend zásahu do domácností. Nemá to pravidlá - ako totiž vieme, čo je a čo nie je v poriadku? Ak bývam v garsónke a príkladne sa o dieťa starám, je to ok alebo nie je? Prečo najskôr nevysvetlia verejnosti, čo a za akým účelom kontrolujú?
Ako by mal rodič na podobnú návštevu zareagovať?
Nemá povinnosť pustiť pracovníka dnu. Ten ale v správe môže uviesť, že rodič nespolupracoval, a je otázne, aké to bude mať dôsledky. Odporúčam vyžiadať si meno, doklad a nepustiť pracovníka z bytu skôr, ako vám dá podpísať to, čo si o vás zaznačil. Vyžiadajte si to aj s kópiou. Ak nesúhlasíte, pokojne to tam napíšte a podpíšte sa.