Dvom z nich spôsobili ťažké zranenia, ktorým policajti neskôr podľahli. Iní policajti všetkých troch ozbrojencov zastrelili. V mešitách na Chrámovej hore v piatok boli kvôli incidentu zrušené modlitby a komplex sa má znovu začať sprístupňovať v nedeľu.
Piatkový útok je jedným z najvážnejších, aké sa v minulých rokoch stali poblíž jeruzalemských svätýň, uviedla agentúra Reuters. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Izraelská polícia uviedla, že útočníci boli izraelskí Arabovia z mesta Umm al-Fahm, ktoré leží na hranici palestínskeho Západného brehu Jordánu.
Ozbrojenci začali strieľať skoro ráno pri Levej bráne vedúcej do Starého Mesta, kde v minulosti stával židovský chrám. Moslimovia miesto nazývajú Posvätný okrsok a považujú ho po Mekke a Medine za tretie najvýznamnejšie miesto islamu. Od roku 1967, keď Izrael obsadil východný Jeruzalem, v ktorom sa Chrámová hora nachádza, sa moslimami spravované sväté miesta zatvárajú len vo výnimočných prípadoch. Piatok je pre moslimov sviatok a konajú sa vždy hojne navštevované modlitby.
Okrem pištolí sa na mieste našiel aj nôž a izraelské osobné doklady. Po streľbe muži vbehli do jednej z mešít, ale policajti ich prenasledovali a zabili. V okolí Chrámovej hory platí bežne prísne bezpečnostné opatrenia a polícia starostlivo kontroluje najmä mladých Palestínčanov.
Veliteľ jeruzalemskej polície Joram Halevi nariadil pre dnešok Chrámovú horu uzavrieť a evakuovať, dnešné modlitby zrušil. Uzavreté sú tiež všetky brány vedúce do jeruzalemského Starého Mesta, ale mnoho moslimov prišlo až k nim a modlilo sa pri nich.
Úrad premiéra Benjamina Netanjahua uviedol, že sa komplex bude znovu otvárať postupne od nedele, až polícia vykoná dôkladnú kontrolu, či vnútri nie sú uložené zbrane pre prípadné ďalšie útoky radikálov.
Sám Netanjahu kondoloval príbuzným zabitých policajtov, ktorí budú pochovaní ešte v piatok. Obaja boli z komunity drúzov. "Je to smutný deň, v ktorom naši drúzski bratia zaplatili najvyššiu cenu pri zaisťování bezpečnosti našej zeme. Oceňujem ich aj ich hrdinstvo," povedal premiér.
Aj keď sa k akcii žiadna skupina zatiaľ neprihlásila, palestínsky radikálny Hamas, ktorý ovláda Pásmo Gazy, útok označil za hrdinský čin. Izraelská polícia útok zaraďuje k závažným akciám, ktoré majú pre moslimov symbolický význam. Zomrieť pri obrane mešity Al-Aksá je jadrom palestínského nacionalizmu, povedal k činu troch Arabov analytik Ofer Zalzberg.
Násilnosti v Izraeli a na palestínských územiach si od októbra 2015 vyžiadali 276 mŕtvych Palestínčanov a 42 Izraelčanov. Izraelské úrady uvádzajú, že väčšina Palestínčanov zahynula, keď sa pokúsili spáchať útok nožom, strelnou zbraňou alebo pri pokuse vraziť autom do davu. Viacmenej v posledných mesiacoch vlna násilností opadla.