Urológ MUDr. Igor Motíl: Čo robiť pred vstupom do bazéna
- Dôkladne sa osprchujte, rovnako aj po tom, keď z neho vyjdete
- Proti plesniam noste šľapky alebo inú ochrannú obuv
- Pokiaľ máte otvorené rany a poranenia kože, zabudnite na kúpalisko
- Uškodiť vám môže aj kúpanie s čerstvo oholenou pokožkou
- Nenechajte na sebe schnúť plavky a prezlečte sa do suchých
- Buďte ohľaduplní a nemočte do vody
- Po toalete si pred vstupom do bazéna poriadne umyte ruky mydlom
Črevné problémy
Deň predtým ste oddychovali v bazéne či na jazere a teraz vás trápia zažívacie problémy, hnačky a podávate si kľučku so záchodom? Príčinou môžu byť aj mikroorganizmy, ktoré obsahujú toxíny. Tie prenikajú z vody do vášho organizmu rôznymi cestami. Vdýchnutím, prehltnutím, cez kožu i prostredníctvom spojiviek. Voda býva veľmi často pôvodcom črevnej nákazy, ako je gastroenteritída.
Prevencia a liečba
Navštevujte overené kúpaliská, uvádzajúce informácie o meraní obsahu flóru a teploty vody. Ak je voda kalná, steny bazéna obsahujú slizový zelený povlak, cítiť zpách nadmerného chlóru či moč, neriskujte. V prípade črevných problémov si liečbu neindikujte sami, navštívte všeobecného lekára.
Zápal očných spojiviek
Príznakmi sú pálenie, rezanie a pichanie v oku, začervenanie až hnisavý výtok z oka. Oči máte začervenané ako angorák, viečka sú opuchnuté, cievy rozšírené. Zdrojom nákazy je opäť infekcia, ktorej nositeľom sú vírusy, baktérie a parazity. Infikovať sa môžete aj zlou hygienou, keď smrkáte, pretierate si nos a následne oči. Ale nakaziť sa môžete aj baktériami z kúpaliskových bazénov a jazier.
Prevencia a liečba
Bez liečby sa s týmto ochrením môžete trápiť aj 3 týždne, s liečbou 4 dni. Lekár vám predpíše očné kvapky, masť, prípadne antibiotiká. Oči si chráňte okuliarmi. Vyvarujte sa vetra a namáhy pri monitore.
Bradavice a plesne
V spoločných priestoroch kúpaliska, ako sú sprchy či okolie bazéna, na vás číha nebezpečenstvo v podobe infekčných bradavíc. Stačí, aby sa po kachličkách pred vami prešiel naboso ich nositeľ a neželaný suvenír si donesiete domov aj vy. Hlavne ak máte zníženú obranyschopnosť a chýbajú vám vitamíny A a C. Bradavice majú vzhľad nepríjemných výrastkov na koži, ktoré buď vytŕčajú na povrch, alebo majú podobu čiernej bodky zakorenenej hlboko v koži (na chodidlách), ktorá zvykne aj bolieť.
Prevencia a liečba
Starajte sa o svoje nohy! Doma si ich máčajte v upokojujúcom kúpeli s prímesou morskej soli či byliniek. Pravidelne si pemzou odstraňujte odumretú kožu alebo navštívne pedikérsky salón. Počas pobytu na kúpalisku, plavárni či v saune noste šľapky. Ak ste si napriek tomu našali bradavicu, navštívte kožnú ambulanciu, kde vám ju vypália tekutým dusíkom, alebo vám poradia metódy domácej liečby z lekárne.
Zápal močového mechúra
Cítite nutkavú potrebu na močenie aj bezprostredne po vyprázdnení? Sprevádza tento pocit nepríjemné štípanie, rezavé pálenie, niekedy aj s prímesou krvi? Pravdepodobne máte zápal močového mechúra. „Keďže majú ženy kratšiu močovú trubicu ako muži, sú na toto ochorenie náchylnejšie,“ hovorí urológ Igor Motíl. Zápal môžu spôsobiť baktérie a kvasinky, ktoré žijú v okolí konečníka a prenesú sa do pošvy napríklad pri pohlavnom styku. Takisto sa môžete infikovať i v bazéne, ak sa v ňom kúpe niekto s nedostatočnou hygienou, alebo ak tú svoju hygienu preháňate natoľko, že sa na vás infekcia nalepí.
Prevencia a liečba
Okrem dodržiavania striedmej hygieny urológ Igor Motíl odporúča: „Je správne sa po kúpeli vyvarovať zostávaniu v mokrých plavkách. Tak- isto základom je dostatočný príjem tekutín, aspoň 2,5 litra za deň, aby sa baktérie z tela vylúčili,“ hovorí doktor a upozorňuje, že návšteva ordinácie je nevyhnutná. „Urológ vám odoberie moč a podľa výsledku bakteriologického vyšetrania nasadí antibiotiká.“