Pre výskum a vývoj žiadajú asi 30 miliónov eur. Financie potrebujú napríklad biofyzici, ktorí skúmajú proces dýchania, či transport liečiv do nádorov. Mohli by prispieť k odhaleniu príčin vzniku neurodegeneratívnych porúch ako Parkinsonova choroba, či k vývoju lieku na rakovinu.
Z 300 – miliónového balíka určeného na dlhodobý výskum a vývoj sa doteraz k univerzitám ani Slovenskej akadémii vied nedostalo nič, peniaze majú ísť súkromným firmám. Rektori univerzít žiadajú ministerstvo školstva „o preverenie výsledkov hodnotenia projektov a zabezpečenie korektného hodnotenia nezávislými expertmi“. K výzve sa pripojil aj rektor UPJŠ. „Žiadame ďalšiu podporu univerzitných vedeckých parkov. Žiadali sme o približne 30 miliónov,“ povedal rektor Pavol Sovák pri návšteve ministra školstva na univerzite. Financie potrebujú napríklad pre biofyzikov. „Realizujeme základný výskum systémov pre cielený transport liečiv do nádorových tkanív a výskum v oblasti proteínového inžinierstva,“ prezradil vedúci Katedry biofyziky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ Daniel Jancura s tým že sa boria s nedostatkom peňazí.
„Možno o 3 – 4 roky by sme mohli mať produkt, ktorý by mohol výrazne napomôcť pri liečbe rôznych typov nádorových ochorení. Keby sa podarilo prehodnotiť túto výzvu a získali by sme ďalšie financie, tak by mohli prísť aj ďalší naši vedci zo zahraničia, ktorí sa chcú vrátiť.“ Samotný Jancura sa s kolegom venuje výskumu dýchania na molekulárnej úrovni. „Študujeme základné procesy enzýmu cytochróm c oxidáza, ktorý zohráva veľkú úlohu pri starnutí a jeho poškodenie súvisí so vznikom neurodegeneratívnych ochorení ako Parkinsonova choroba,“ povedal vedec Marián Fabián.
Vedeckí pracovníci dúfajú, že ich ministerstvo finančne podporí a budú môcť pokračovať v začatej práci. „Zháňanie peňazí je pre nás unavujúce až frustrujúce,“ priznal Jancura. Minister sa snaží situáciu upokojiť. „Výzva ešte nie je ukončená, prebieha jej hodnotenie,“ povedal Peter Plavčan.