Taliansky maliar aj päť storočí po svojej smrti zamestnáva výskumníkov, kunsthistorikov či analytikov . Nie je to však iba slávna Mona Lisa, ktorá sa stará o bezsenné noci všetkých záhadológov. Aké tajomstvá skrýva maľba Posledná večera a aký je jej príbeh?
Od momentu, keď spisovateľ Dan Brown vydal svoju kontroverznú knihu Da Vinciho kód, na svete sa objavilo nekonečné množstvo konšpirácií. Či už veríte, že diela renesančného umelca Leonarda da Vinci naozaj skrývajú tajomné šifry alebo nie, faktom zostáva, že jeho Posledná večera, ktorá zdobí čelnú stenu refektára Kostola Santa Maria delle Grazie v talianskom Miláne, už viac ako päť storočí fascinuje celý svet. Nejde pritom iba o to, či sa po pravici Ježiša naozaj nachádza jeho údajná milenka Mária Magdaléna. Zaujímavé sú aj príbehy, ktoré sprevádzajú zrodenie a život maľby.
Pravý kriminálnik
Mnoho umelcov sa snažilo o verné zobrazenie Poslednej večere, no nikto to nezachytil tak ako Da Vinci. Jeho maľba znázorňuje dramatický moment, keď Boží syn oznamuje učeníkom, že ho jeden z nich zradí. Leonardo dokonale zachytil reakciu Ježišových žiakov na túto správu. Na ich tvárach nechýba prekvapenie či zdesenie.
Na to, aby výrazy vystrašených apoštolov dokázal maliar stvárniť čo najvernejšie, hľadal po celom Miláne predlohy v podobe reálnych ľudí. Ako model Krista mu vraj poslúžil istý Pietri Bandinelli, ktorého Leonardo zbadal na omši v katedrále. Z mladého muža vyžarovala láska, neha a starostlivosť - hotové stelesnenie dobra. Keď o pár rokov neskôr potreboval Da Vinci namaľovať zradcu Judáša, dlho sa mu nedarilo nájsť správnu predlohu.
Hľadal niekoho, koho tvár odrážala zúfalstvo, zlosť, chamtivosť a hriech. Takýto typ muža sa rozhodol hľadať vo väzení a veruže sa mu to aj podarilo. Muž, podľa ktorého maloval Judáša mu podľa legendy v istej chvíli povedal: „A ty si ma nepamätáš, maestro? Pred rokmi si podľa mňa namaľoval Ježiša.“ Príbeh je podľa mnohých iba výmyslom kresťanov, aby cez toto podobenstvo upozornili veriacich, aké ľahké je dať sa na cestu hriechu. Nehrá mu do karát ani fakt, že maestro obraz maľoval tri roky. Je možné, aby za taký čas Leonardo nespoznal muža, podľa ktorého namaľoval Krista?
Je zázračná?
Dielo neleží v súkromnej zbierke mecenáša umenia, ale je namaľované na studenej stene kostola, kde už vyše 500 rokov odoláva vplyvom veku, počasia, ale aj vojny. „Je to jeden z najviac ohrozených druhov v celom umeleckom svete,“ povedal historik Ross King pre časopis Business Insider. Prečo? Všetko sa začalo tesne po zhotovení maľby v roku 1499, keď francúzsky kráľ Ľudovít VII. napadol Miláno. Unikátne dielo ho zaujalo až tak, že si chcel maľbu zo steny vyrezať a vziať si ju so sebou. Našťastie sa tak nestalo.
Leonardo na zhotovenie maľby použil nevídanú techniku - na stenu Poslednú večeru namaľoval temperkami. Životnosť takéhoto druhu diela nie je veľká. V 16. storočí sa preto celá krása zo zvlhnutej steny začala odlupovať. V roku 1796 zasa invázne francúzske vojská použili kostol ako základňu a svoje antikresťanské pocity si vybíjali na nástennej maľbe, do ktorej hádzali kamene a vypaľovali apoštolom oči. Keď sa v 19. storočí rozhodli ľudia s dobrým úmyslom maľbu zreštaurovať, takmer ju zničili. Klincom do rakvy jej však mohlo byť bombardovanie počas 2. svetovej vojny. Napriek tomu, že z kostola z veľkej časti zostali iba trosky, maľba akoby zázrakom prežila...
Čo skrýva maľba?
Konšpiračné teórie hovoria, že po Ježišovej pravici nesedí apoštol Ján, ale Mária Magdaléna, ktorá je často spájaná s Kristom ako jeho tajná milenka. V knihe Dana Browna sa o nej píše dokonca ako o jeho manželke. Postava na obraze má jasné ženské črty. Pravda je, že svätý Ján, najmladší z apoštolov, bol Ježišovým milovaným učeníkom. Veď to bol práve on, komu Kristus tesne pred svojou smrťou odovzdal svoju matku Máriu, aby sa o ňu postaral. Nie je preto divu, že sa na mnohých maľbách zobrazuje hneď po Ježišovej pravici. Čo však znamenajú tie ženské črty? „Sv. Ján bol vždy zobrazovaný ako mladý človek bez brady, ktorému bolo ťažké určiť pohlavie. Leonardo tento druh vyobrazenia zachoval, pretože androgénny mladý muž bol jeho ideálom krásy, ktorý sa v dielach často opakoval,“ odhaľuje tajomstvo najväčšej záhady historik King.
Tajné symboly
Ďalšou záhadou zostávajú zvláštne gestá apoštolov. Samotní odborníci na umenie či históriu priznávajú, že je ťažké dešifrovať ich význam. Záhadológovia veria, že obraz určite skrýva rôzne kódy a utajené správy. King si však nemyslí, že by obraz obsahoval nejaké informácie, ktoré by podkopávali kresťanstvo. „Mrzí ma, že vás sklamem, ale Leonardo nebol blázon do tajných šifier. To je posadnutosť našej doby. Dokonca si myslím, že by bol celkom urazený špekuláciami, že sa do obrazov snaží skrývať tajné šifry.“ Možnože naozaj v dielach slávnych renesančných umelcov hľadáme niečo, čo tam nie je, alebo iba je, ale zatiaľ im nedokážeme porozumieť...
Čo ešte maľba môže ukrývať?
Grilovaný úhor
na stole okrem chleba a vína leží aj grilovaný úhor
Kondóm
kondóm, ktorý drží v ruke žena
Koniec sveta
talianska vedkyňa Sabrina Galitzi podľa maľby vypočítala, že to má byť v roku 4006
Skrytá pieseň
ruky apoštolov spolu s kúskami chleba na stole sú noty
Posledná večera: Poloha mesta
geometrická kompozícia obrazu má vraj udávať zemepisnú šírku Jeruzalema
Posledná večera - Leonardo Da Vinci
- Rozmery 880 x 460 cm
- Rok dokončenia 1498/1499
- Technika temperová maľba na kameni