Štúdia IESE Cities in Motion Index hodnotila 180 metropol. Posvietili si nielen na dopravu, ale aj na ekonomiku či verejnú správu. Zostavovateľom rebríčka najviac klala oči bratislavská doprava a mobilita. V územnom plánovaní mesto, naopak, zabodovalo, čo prekvapilo aj odborníkov zo Slovenska. Metropoly našich susedov z Vyšehradskej štvorky však skončili o desiatky miest pred nami!
Rebríček zložený zo 180 miest celého sveta každoročne zostavuje organizácia IESE zo španielskej univerzity. Hodnotia sa štyri základné kategórie, a to prosperita, sociálna súdržnosť, udržateľnosť a rýchlosť pripojenia. Aby sa krajina dostala do hodnotenia, potrebuje mať dobrú ekonomiku, rozvoj technológií či ľudský kapitál, no prihliada sa aj na počty nezamestnaných, ceny nehnuteľností, počet úmrtí či počet pracujúcich žien na vysokých pozíciách.
Na vrchole rebríčka kraľuje New York, za ním je Londýn a Paríž. Slovenské hlavné mesto je v rebríčku na 77. priečke, o desiatky miest tak zaostalo za Budapešťou, Varšavou aj Prahou, ktorá sa umiestnila na 41. pozícii. Oproti minulému roku si však Bratislava polepšila o 6 miest. Ešte výraznejšie nás predbehla Viedeň, ktorá sa umiestnila na 15. mieste. Prvenstvo si odniesol New York.
Z kategórií sa Bratislave najlepšie darí v sociálnej súdržnosti, kde skončila na 13. mieste. Tu sa hodnotila kriminalita, zdravotníctvo a nezamestnanosť. Dobre je na tom aj územné plánovanie, kde odborníci pozerali na počet architektonických kancelárií, obchodov i na počty ľudí na domácnosť. Najhoršie sme na tom s dopravou a mesto potopila aj verejná správa, kde skončilo na 118. mieste.
Rebríček dokonalých miest
1. New York
2. Londýn
3. Paríž
4. Boston
5. San Francisco
15. Viedeň
41. Praha
54. Varšava
67. Budapešť
77. Bratislava
178. Kalkata
179. Lagos
180. Karáčí
Čo všetko hodnotili
- ekonomika - produktivita práce, HDP, počet obchodov
- ľudský kapitál - počet univerzít, múzeí, vysokoškolákov
- sociálna súdržnosť - kriminalita, zdravotníctvo, nezamestnanosť
- životné prostredie - emisie CO2, znečistenie životného prostredia
- verejná správa - počty ambasád, počty uživateľov Twitteru
- vláda a úrady - korupčný potenciál, zverejňovanie informácií
- územné plánovanie - obchody, hygienické zariadenia, počet ľudí na domácnosť
- medzinárodný presah mesta - počet turistov, hotelov, medzinárodných konferencií
- technológie - počet mobilných telefónov, IP adries, profilov na Facebooku
- mobilita a doprava - počet zastávok MHD, odlety a prílety, možnosti cyklistiky
Prekvapení odborníci
Juraj Suchánek, Inštitút urbánneho rozvoja
Nerozumiem, prečo územné plánovanie v rebríčku dopadlo tak dobre. Mestské časti, magistrát ani stavebníci sa nezhodnú na tom, že územný plán Bratislavy by bol v súčasnosti dobrý.