V stredu sa v Budapešti stretne s premiérmi V4, ktorí tvrdo vystúpili proti tomu, že naoko rovnaké potraviny či pracie prášky sú na Západe kvalitnejšie ako v krajinách bývalej východnej Európy. Ak Európska komisia nezačne konať, Fico chce zájsť ešte ďalej a zakázať používanie zahraničných potravín vo verejnom stravovaní na Slovensku.
O probléme sa začalo nahlas hovoriť v marci, keď si Slovensko dalo preveriť viaceré výrobky. Rovnako urobili aj Česi. Slovenský premiér sa rozhodol pritvrdiť a vytvoriť nátlak na Brusel. Ak sa okamžite nezačne situáciou zaoberať, je ochotný od septembra zablokovať zahraničné potraviny vo verejnom stravovaní. Fico si pritom podľa vlastných slov uvedomuje, že takéto opatrenie by porušovalo európske pravidlá, keďže funguje jednotný trh. „Ak nebudeme vidieť určitý vývoj, niektoré produkty pôjdu len zo Slovenska. Išlo by o dočasné riešenie, napríklad na šesť mesiacov,“ vyhlásil Fico. Premiér volá po zmene legislatívy, ktorá by praktiky koncernov zatrhla.
Podľa šéfa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša by sa sankcie týkali všetkých reštaurácií či školských a nemocničných jedální. . „Dôkazy o dvojakej kvalite potravín sú, no ani v jednom prípade nešlo o zdravotné riziko,“ vyhlásil.
Fico doplnil, že situáciu ešte môže upokojiť stretnutie so šéfom Európskej komisie Jean-Claude Junckerom. „Vážim si Európsku úniu, želám si, aby sme boli súčasťou najsilnejšieho jadra, ale v tomto prípade sa musí krajina chrániť,“ dodal. Smernica Európskej únie dovoľuje členským štátom pozastaviť dovoz potravín, no musí mať na to poriadny dôvod. A tým je napríklad ohrozenie bezpečia verejnosti. Kde môžu nájsť nakoniec spoločnú reč naznačuje europoslanec Richard Sulík. Tvrdí, že výrobky s rôznym obsahom, ale rovnakým obalom by mali byť jasne označené. Európska komisia už problém rieši. „Predávať rozdielny tovar pod jednou značkou je neférová obchodná praktika,“ reagovala eurokomisárka pre ochranu spotrebiteľov Věra Jourová.
Marek Benedik, právnik: Je to možné uplatniť
- Toto je absolútne neadekvátna reakcia. Predmetné nariadenie umožňujúce obmedzenie distribúcie výrobkov je veľmi problematické aplikovať len preto, že výrobky majú iné zloženie, ako v iných členských štátoch. Na jednej strane všetci cítime, že nie je fair predávať menej kvalitné výrobky pod tým istým označením, na druhej strane je normálne, že výrobca upravuje zloženie podľa trhu. Nariadenie je možné uplatniť len v prípade dostatočne závažného verejného záujmu (zdravie, bezpečnosť, morálka) a prijaté opatrenia musia byť proporcionálne. Adekvátnym opatrením by bolo trvať na dôslednejšom označení výrobku.
Kauza Persil
Český prieskum výrobkov ukázal, že v Nemecku je v pracom prostriedku Persil o 20 % viac aktívnych látok. Výrobca Henkel sa bránil naozaj svojsky. Vyhlásil, že k nám dovážajú menej kvalitný prášok, pretože sme zvyknutí prať pri vyššej teplote, takže pomer aktívnych látok stačí. Spoločnosť to zaklincovala zdôvodnením, že slovenské škvrny sú aj iné ako na Západe. „To tiež vyžaduje určité úpravy zloženia,“ dodali.