Väčšina z novopríchodzích migrantov (až 96 percent) sa na cestu vydala z Líbye. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú TASR zaslalo talianske veľvyslanectvo v Bratislave.
V správe sa ďalej uvádza, že postupne narastá prílev migrantov z Turecka (3 percentá z celkového počtu). Kým za prvých šesť mesiacov roka do Talianska prišlo 2350 tureckých migrantov, len v samotnom júni ich dorazilo 1000. Samotné Turecko sa zároveň čoraz častejšie stáva akousi tranzitnou krajinou pre občanov Bangladéšu, ktorí do Turecka nepotrebujú tranzitné víza.
Väčšina migrantov (53 percent), ktorí sa do Talianska doplavili, pochádzala z niektorej zo šiestich západoafrických krajín - Nigéria, Guinea, Pobrežie Slonoviny, Gambia, Senegal či Mali.
Od 1. januára do 7. júla dostalo Taliansko 77 449 žiadostí o medzinárodnú ochranu (o 44 percent viac v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016). Talianska vláda zabezpečila medzinárodnú ochranu 44 percentám žiadateľov v nasledujúcom pomere: štatút utečenca dostalo približne deväť percent žiadateľov, doplnkovú ochranu asi desať percent žiadateľov, humanitárnu ochranu (povolenie na pobyt) 24 percent žiadateľov.
Podľa údajov talianskej pobrežnej stráže bola od začiatku roka do 26. júna 2017 bola poskytnutá pomoc 79 935 migrantom, z ktorých väčšina (87 percent) boli dospelé osoby (78 percent mužov a 9 percent žien). Najčastejším plavidlom pašerákov (65 percent) boli gumené člny.
Podľa údajov Medzinárodnej námornej organizácii (IMO) zahynulo od začiatku roka v mori 2150 osôb. IMO zároveň uviedla, že v Líbyi bolo zaregistrovaných 350.000 migrantov majúcich dovedna 37 národností. Dodala, že v tomto roku už bolo dobrovoľne repatriovaných z Líbye do krajín svojho pôvodu 5172 migrantov.