Lídri stredoeurópskych štátov si ho vybrali na samite v Budapešti. Ako si bude v Bruseli počínať? Testy na Slovensku aj v Česku preukázali, že na Západe sú potraviny kvalitnejšie, ako tie, čo sa pod tou istou značkou predávajú v krajinách bývalého východného bloku. Aj keď sa samotní výrobcovia bránia, že sa len prispôsobujú špecifikám jednotlivých trhov, k Ficovi sa pridali aj susedné krajiny. „Každý občan má právo nakupovať výrobky tej istej značky, ktoré majú rovnakú kvalitu bez ohľadu na región,“ uviedli v spoločnom vyhlásení.
Už budúci týždeň sa má preto vyslanec Fico stretnúť s predsedom Európskej komisie Jeanom - Claudom Junckerom. Na základe mandátu od premiérov okolitých krajín bude žiadať, aby komisia pristúpila k zmene európskej legislatívy, ktorá by tejto neprávosti dala stopku.
Slovenský premiér sa totiž domnieva, že duálny štandard pre potraviny nie je len otázkou kvality, ale je to aj urážka pre ľudí. „Horšia kvalita potravinárskych výrobkov predávaných v našich krajinách vytvára dojem, že naši občania sú považovaní za druhoradých občanov Únie,“ vyhlásil v Budapešti. Deň pred samitom ešte na slovenskej pôde Fico vyhlásil, že ak v Bruseli nepochodí, zvažuje aj zavedenie jednostranných sankcií. Tie by spočívali v tom, že do verejného stravovania, teda reštaurácií, škôl či nemocníc, by sa podľa možností dostali výlučne slovenské potraviny. Európska smernica takýto krok dovoľuje.