Štát pritom stavajú do úlohy moderného Jánošíka, ktorý bohatým bral a chudobným dával. Odborníci odporúčajú zmeny, ktoré by utiahli opasky najmä rodinám s deťmi. Zbystriť pozornosť by mali práve rodičia, ktorí poberajú rodinné prídavky, daňový bonus na dieťa alebo matky na rodičovskej dovolenke. Nový Čas vám prináša najdôležitejšie návrhy. Čo na ne hovorí ministerstvo práce a odborníci?
Zvýšiť zamestnanosť a znížiť podiel obyvateľstva ohrozeného chudobou. To sú podľa ministerstva financií hlavné ciele návrhov. „Väčšina opatrení znižuje výdavky na rodinnú politiku, ktorá na Slovensku dosahuje miliardu eur, a nie je zameraná na adresnú podporu nízkopríjmových domácností,“ uviedlo ministerstvo financií s tým, že odporúčania budú súčasťou návrhu rozpočtu verejných financií iba v prípade ich schválenia. Podľa analytikov sa dajú okresať najmä výdavky na neadresné rodinné dávky, teda na prídavky na dieťa či daňový bonus.
Navrhujú, aby sa nárok na oba príspevky znížil na najviac 18 rokov dieťaťa. Daňový bonus by sa mal odvíjať od príjmu rodiča a tí najbohatší by oň prišli úplne. Kompenzáciou by mala byť lepšia dostupnosť jaslí a vyššie vysokoškolské sociálne štipendiá pre deti z nízkopríjmových rodín.
Čo na to ministerstvo práce?
„Ľudia nevítajú radi tie opatrenia v prospech sociálne slabších, ktoré im priamo vyťahujú peniaze z vrecka. Ale štát sa zrejme obáva zaťažiť viac firmy,“ myslí si sociologička Zuzana Kusá. Medzi opatreniami sú aj skrátenie rodičovskej dovolenky či skoršie čerpanie rodičovského príspevku. „Ak hovoríme o rýchlejšom čerpaní rodičovského príspevku, je to pomoc pre rodiny. Sme určite za to, aby si vedeli životné podmienky prispôsobiť čo najflexibilnejšie. Ale sme kategoricky proti skracovaniu rodičovskej dovolenky. Nie je tu systém flexibilných úväzkov a deti na rozdiel od zahraničia musia tráviť v cudzom prostredí aj 10 hodín denne,“ reaguje Daniela Konečná z Únie materských centier s tým, že šetrenie verejných financií cez deti považujú za nešťastné.
„Ministerstvo si tieto odporúčania preštuduje, v žiadnom prípade však nebude súhlasiť s opatreniami, ktoré by išli na úkor rodín s deťmi. Každá zmena si vyžaduje hlbšie analýzy dopadov na rodiny a nedá sa na problematiku pozerať len cez úspory verejných financií, ako sa na to pozerajú analytici z Útvaru hodnoty za peniaze, ktorí nie sú odborníkmi na rodinnú politiku," ostro reaguje Ministerstvo práce.
Automatický zánik prídavku je nedomyslený
Zuzana Kusá, sociologička
Skrátenie obdobia poberania rodičovského príspevku otvára otázku dostupnosti predškolskej starostlivosti – tá nie je dostatočná a často je cenovo veľmi náročná. Automatický zánik prídavku na dieťa v 18 rokoch je nedomyslený, pretože väčšina detí je ešte na strednej škole a vysokoškolské štipendium ešte nie je aktuálne. Ak by bol zánik prídavku spojený so vznikom nároku na štipendium dostupné všetkým študentom, rodiny by to iste privítali. Muselo by však ísť o dobre synchronizované opatrenie. Zánik daňového bonusu na dieťa rodiča s príjmami nad 1 600 eur neohrozí, no veľkosť rodiny a počet nezaopatrených či zdravotne odkázaných členov by sa mal brať do úvahy.
Vyžaduje to individuálny prístup
Martin Reguli, ekonomický analytik Nadácie F. A. Hayeka
Pokiaľ je rodič zvyknutý na isté príjmy, tak by bol škrt naj mä pri vysokoškolákoch negatívne citeľný. Taktiež pre úplné rodiny s oboma pracu júcimi rodičmi by ten príjem mohol byť nastavený prísnejšie ako pre slobodné matky. Malo by sa to tiež prepočítavať na každé dieťa, nielen v závislosti od príjmu rodiča. Myslím si, že tieto veci idú dobrým smerom a mali by sa robiť aj v iných oblastiach. Keby dôchodková a rodinná po litika sa robili viac na princípe osobnej zodpovednosti, na príklad formou súkromného poistenia, ktoré by nahradilo veci, ktoré poskytuje štát, bolo by to jednoduchšie a tiež spravodlivejšie pre matky.
Navrhované zmeny
Aké výsledky očakávajú
Zvýšenie sociálnych štipendií pre študentov vysokých škôl
- úspora z obmedzenia daňového bonusu a prídavkov na deti by sa premietla do výšky sociálnych štipendií vysokoškolákov
- mohlo by pribudnúť detí z nízkopríjmových rodín, ktoré študujú na vysokej škole
Zvýšenie zamestnanosti žien
- čerpanie rodičovskej dovolenky otcom by prispelo k rodovej rovnosti na trhu práce
- rozšírenie ponuky jaslí je nevyhnutným predpokladom skoršieho návratu matiek na trh práce
Zlepšenie finančnej situácie mladých rodín
- flexibilné čerpanie rodičovského príspevku by mladým rodinám zjednodušilo finančné plánovanie
- mohlo by tiež zmierniť dôsledky odkladu rodičovstva do vyššieho
veku
Ďalšie opatrenia
- rozšírenie ponuky jaslí, zmapovanie siete zariadení
- prepojenie sociálnej a zdravotnej starostlivosti o seniorov do jedného systému
- obmedzenie príspevkov na tvorbu pracovných miest, profilovanie uchádzačov o zamestnanie pri prvej evidencii na úrade práce
- zvýšenie efektívnosti dôchodkového sporenia, napr. presun mladých sporiteľov do akciových fondov