Na základe ich analýz vyšli s tvrdením, že vo vzorkách, ktoré skúmali, našli stopy po kreatíne a feritíne. Práve tieto látky sa zvyčajne objavujú u ľudí, ktorí zažili po napríklad bolestivom zážitku veľkú traumu. Mohli by tak dokázať, že odtlačok na legendárnom Turínskom plátne mohol patriť Ježišovi Kristovi, ktorý bol mučený.
Ďalším dôkazom by mohla byť aj stopa po krvi, ktorá je na jednom z významných symbolom kresťanov. „Nájdené látky patria obeti mučenia,“ citoval slová pracovníka spomínaného inštitútu Elvia Carlina britský Daily Mail. „Tieto častice mali špecifickú štruktúru, veľkosť a rozdelenie. Takže môžeme povedať, že naše zistenia indikujú, že muž na plátne zomrel krutou smrťou,“ doplnil ho Giulio Fanti z univerzity v Padove, ktorý s ním objav publikoval v odbornom časopise PlosOne.
Vo svojej práci tiež uvádzajú, že takéto nanočastice sa na takom starom kuse látky jednoducho vyrobiť nedokážu. Výskumníkom pomohli revolučné technológie v podobe elektrónovej mikroskopie. Pokiaľ by sa ich objav potvrdil, experti by tak vyvrátili teóriu o tom, že Ježišovu tvár na plátno v stredoveku namaľovali falšovatelia.
Turínske plátno
- Ľanová plachta
- Rozmery: 4,36 × 1,1 m
- Hmotnosť: 2,5 kg
- Nachádzajú sa na ňom odtlačky tváre a tela
- Jozef z Arimatey a Nikodém mali telo Krista zabaliť po tom, ako ho zložili z kríža
- O pravosti plátna sa stále pochybuje