Prednedávnom sa Tatranci chválili, že vybudovali prvý horský bezbariérový chodník, po ktorom sa dá ísť nielen s kočiarom, invalidným vozíkom ale doslova aj vo vychádzkovej obuvi. Dnes tento asi najrušnejší tatranský chodník, by mali všetci obchádzať okolo studenovodských vodopádov, čo je skoro dvojnásobne väčšia vzdialenosť.„Ak sa chcú turisti vydať po červeno značenom turistickom chodníku z Hrebienka do Studených dolín, tak len na vlastné riziko. Jednu z najfrekventovanejších turistických trás v TANAP-e totiž ohrozujú padajúce skaly a stromy," povedala hovorkyňa Štátnych lesov TANAP Martina Petránová a pokračovala.
"Premnoženie podkôrneho hmyzu zapríčinilo rozpad vysokohorských porastov. Ich práchnivejúce zvyšky prestávajú plniť pôdoochrannú funkciu a vzniká riziko padania skál a kmeňov najmä v čase intenzívnych dažďov a silného vetra. Turisti by preto v záujme vlastnej bezpečnosti mali radšej využiť obchádzkovú trasu, ktorá vedie z Hrebienka popri Bilíkovej chate a pokračuje ďalej po zelenej značke okolo Vodopádov Studeného potoka a modrej až k Rainerovej útulni. V porovnaní s červeno značenou trasou je obchádzka dlhšia o približne 20 minút. Čo znamená výstraha "na vlastné riziko", ale nevedela upresniť.
Pýtali sme sa aj na Horskej záchrannej službe v Starom Smokovci, či pri úraze na takom chodníku si bude turista za ošetrenie platiť. „Na všetkých miestach v Tatrách vykonávame záchrannú činnosť a ak je občan pripoistený na záchranu na horách nehrozí mu žiaden postih, ani na tomto chodníku," prezradili službukonajúci záchranár.