"Pôvodne plán sanácie predpokladal uzávery dopravy počas víkendov do mája tohto roku. Pri jeho dodržaní by bolo možné bezproblémové naštartovanie turistickej sezóny v obci s medzinárodným významom pre cestovný ruch. Miestna ponuka spadá predovšetkým do obdobia jar – jeseň. Zmena termínov zasiahla miestne subjekty ponúkajúce služby v cestovnom ruchu mimoriadne. Hrad Strečno je síce dostupný zo smeru od Žiliny a stále otvorený, ale návštevnosť klesla minimálne o 70 percent. Verejnosť vníma dopravné obmedzenie zrejme ako absolútne a preto návštevu hradu, ktorý je stále otvorený, neplánuje," skonštatoval projektový manažér obce Pavol Albrecht.
Plte na Váhu, ktoré sú jednou z najväčších turistických atrakcií regiónu, sú podľa neho vylúčením dopravy medzi Strečnom a Martinom úplne vyradené z prevádzky. Stav im neumožňuje dopravu cestujúcich na štart plti a ani obslužnú činnosť - dopravu pltí a pltníkov. "Pri hodnotení doterajšieho stavu - sezónu začínajú v apríli - konštatujú takmer 50-percentný pokles návštevnosti. Dopad to má nielen na ekonomiku spoločnosti prevádzkujúcu túto atrakciu, ale aj na sezónnu zamestnanosť pltníkov, ktorí sú prevažne miestni občania. Strečno je tiež nástupným miestom na túry Malou Fatrou. Absencia dopravného spojenia sa preto podpísala i pod počty turistov. Na to doplácajú zas miestne stravovacie zariadenia a súvisiace služby," zdôraznil projektový manažér Strečna.
Ako dodal, vyhlásenie mimoriadnej situácie by malo byť ukončené do 30. júla, v závislosti od poveternostných podmienok a aktuálnych zistení. "Momentálne však nie je jasné, dokedy budú práce pokračovať. Stále prebieha monitorovanie skalného brala a je možné, že bude potrebovať ďalšiu sanáciu. To, samozrejme, zvýrazní negatívne dopady. Mimoriadna situácia nepredpokladá kompenzácie. Cestovnému ruchu, v ktorom obec vidí svoju budúcnosť, to však spôsobuje výrazné straty. Tie môžu ešte narastať," uzavrel Albrecht.