Domy sa chveli aj na 100 km vzdialenom ostrove Rodos. Silné otrasy zeme spustili hotovú pohromu. Na obľúbené destinácie Slovákov totiž zaútočila vlna tsunami. Ľudia museli pred ničivým vyčíňaním prírody utekať z trasúcich sa hotelov a nocovať na ulici.
Grécky ostrov Kos a turecké pobrežie sa spamätávajú z obrovského zemetrasenia. To vypuklo v noci zo štvrtka na piatok približne o pol druhej ráno miestneho času. Epicentrum otrasov seizmológovia lokalizovali v hĺbke 10 km v oblasti Egejského mora, vo vzdialenosti 10 km od tureckého mesta Bodrum a 16 km od ostrova Kos. Práve hlavné mesto ostrova zasiahla katastrofa najtvrdšie.
Kos hlási 2 mŕtvych a takmer 200 zranených. V troskách baru v centre metropoly Kosu zahynuli Turek Sinan († 39) a zatiaľ neznámy muž zo Švédska († 27), keď sa na nich zrútil múr. Ďalších 350 prevažne ľahšie zranených záchranári ošetrili v Bodrume. „Akurát som bola s priateľmi v prístave v jachtárskom klube na Bodrume, bolo to strašidelné. Všetci ľudia kričali a utekali preč," Novému Času prezradila Turkyňa Yonca.
Silné otrasy
Vyčíňanie prírody ľudí poriadne vystrašilo. Praskali okná, výklady, múry starších domov aj asfalt na cestách. Z regálov v obchodoch sa sypal tovar a ulice zaplavila voda. Na pobrežie sa valila cunami, ktorá obracala lode v prístave. „O 1.30 sa zrazu začal s nami triasť celý hotel. Podvedome som rýchlo vyskočil z postele a začal som držať skriňu. Mal som pocit, že nám môže spadnúť do postele.
Vzápätí sa zobudila aj moja manželka a dieťa začalo kričať, že čo sa deje,“ prehovoril pre aktuality.sk Slovák Timotej Valo z dovolenky na Kose. „To cítite okamžite. Všetko sa chveje, trasú sa steny, chveje sa nábytok, padajú obrazy,“ povedala pre Nový Čas Veronika Donová, delegátka slovenských dovolenkárov na ostrove. Vydesení ľudia v centre hlavného mesta v strachu o holý život dokonca vyskakovali z balkónov hotelov. Otrasy bolo cítiť aj na 100 km vzdialenom Rodose: „Mal som tam nepríjemný pocit úzkosti, všetko sa triaslo a chcel som, nech to čím skôr prestane. Radšej sme vybehli von z budovy kvôli statike,“ hovorí Slovák Matej.
Noc priniesla ešte asi 20 dotrasov. Tie komplikovali zásah hasičom, policajtom a vojakom, ktorí prehľadávali trosky. Stovky turistov zostali na ulici, otrasy poškodili prístav a hlavné letisko. Aj po obnovení letov aerolinky hlásili meškania. „Behám medzi hotelmi a letiskom. Máme tu oneskorené lety. Nikto nie je zranený. Jediný technický problém je, že netečie voda,“ prezradila delegátka Donová. Ministerstvo zahraničných vecí SR zatiaľ nemá na Kose nahlásených žiadnych zranených Slovákov.
Ruiny v hlavnom meste
Ján Bezděk, CK Fischer
Všetci naši klienti sú našťastie v poriadku. Bolo zasiahnuté len hlavné mesto, kde sú zničené staršie budovy a prístav. Hotely sú nepoškodené aj preto, že v okolí gréckych ostrovov býva seizmická aktivita, takže budovy sú stavané tak, aby dokázali takýmto otrasom odolať. Dnes sme skôr riešili logistiku, pretože dopoludnia bolo uzavreté letisko, no potom už sa začalo s odletmi a príletmi. Klienti musia počítať s menšími meškaniami.
Čo spôsobilo katastofu
Peter Moczo, seizmológ Univerzity Komenského a SAV
Zemetrasenie s epicentrom asi 10 km juho-juhozápadne od mesta Bodrum v Turecku nie je v tomto regióne nezvyčajné. Hlavnou príčinou vzniku zemetrasení v Turecku a Grécku je stret africkej litosférickej platne s euroázijskou platňou. Africká platňa sa podsúva pod euroázijskú rýchlosťou väčšou ako 1 cm za rok. Ak je epicentrum pod morom a dôjde k náhlemu poklesu alebo zdvihu morského dna, môže vzniknúť cunami. Našťastie, nie je to často. V 20. storočí vznikli pri Grécku tri cunami – v roku 1948, 1956 a 1963.