V špeciálnom letnom seriáli vám prinášame prehľad obľúbených trhákov, ktoré televízie každé prázdniny reprízujú. A ľudia si ich vždy radi pozrú, aby si zaspomínali, aké boli letá kedysi romantické.
Pod jezevčí skálou
Po Valachovi išla ŠTB
Rázny, rozvážny a rešpektovaný. Takto si pamätníci spomínajú na herca zlatej hereckej generácie Gustáva Valacha (†81) so silnými mravnými zásadami. Valach stvárnil horára Straku v českom filme Pod jezevčí skálou aj v dvoch jeho pokračovaniach Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Vo filme si zahral poctivca, no známe je, že ani v skutočnom živote nikdy nezradil svoje presvedčenie. Tlačili naňho komunisti, ale neuspeli.
Chceli ho zničiť
Na charakter svojho slávneho otca často spomína aj hercov syn Gustáv Valach (68). „Otec bol prísny, ale veľmi láskavý človek, ktorý nenávidel klamstvo. Nikdy sa netajil, že je katolík a svojej viere zostal oddaný telom i dušou,“ povedal pre Nový Čas Nedeľa. A keďže herec patril k odporcom budovania socializmu, bol potrestaný. V roku 1959 ho prepustili zo SND a zamestnal sa vo výrobe ako robotník.
„Najskôr pracoval v tlačiarni a jeho prvá výplata bola 453 korún, z čoho sa nedalo vyžiť. Našťastie, predtým dokončil český film Ztracenci (1957), tak sme žili ešte aj z toho, čo tam zarobil. Po roku prešiel do Pozemných stavieb. Urobil si kurz pre bagristov a začal chodiť aj na večernú stavebnú priemyslovku. Ako bagrista zarobil veľmi slušný peniaz a hravo nás uživil, pracoval aj 10 - 12 hodín denne.“
Hrdosť
V roku 1962 dostal Valach ponuku vrátiť sa späť do národného divadla. Lenže prvá rola, ktorú mu ponúkli, bola kontroverzná úloha pápeža v Hochhutovej hre Zástupca. „Otec ju odmietol, pre zásadný rozpor medzi skutočnosťou a textom role. Vzápätí nato mu ponúkli rolu esesáka v tej istej hre. Herec ju opäť odmietol, tvrdiac, že naraz koketovať s Pánom Bohom aj s Diablom sa nedá. Pamätám si, že otca potom predvolali k veľkému komunistickému funkcionárovi Vasiľovi Biľakovi. Ten mu dohováral, prečo má taký problém vzdať sa svojej relígie, ale keď mu otec povedal, nech sa on vzdá svojho pravoslávia, bolo po debate,“ vysvetľuje situáciu syn.
Nedal sa kúpiť
Gustáv Valach bol zásadový človek a nedal sa kúpiť ani ocenením. „Národné divadlo bolo na zájazde v Prahe s hrou Strakonický gajdoš, kde otec hral rolu gajdoša. Na predstavení bol aj vtedajší minister kultúry profesor Zdeněk Nejedlý, ktorý sa rozhodol, že otcovi za jeho výkon udelí titul Laureát štátnej ceny Klementa Gottwalda. Pamätám si, ako otec hovoril, že pri preberaní ceny mu Nejedlý povedal: ,Jenom jednou jste přišel a již jste zvítězil.´ Toto vyznamenanie mu potom komunisti zase vzali... On si nikdy nezakladal na poctách. Lákať ho do komunistickej strany, to si zrejme nikto ani netrúfol. Odmietal sa vzdať svojej viery len preto, aby sa niekomu zapáčil,“ tvrdí Gustáv Valach mladší.
Sledovali ho
Herca mala v merku aj Štátna bezpečnosť. „Pravidelne pod naším balkónom stávalo auto s dvoma tajnými. Jedného dňa ich otec pozval domov na víno, a oni išli. Treba povedať, že ani v ŠtB neboli len samí hlupáci alebo gauneri. Medzi tými, ktorí mali červenú knižku, boli aj slušní ľudia a presne aj naopak.“ Na čiernu listinu sa Valach opäť dostal po roku 1968, po okupácii Československa sovietskymi vojskami. Jeho veľká úloha potom prišla až v roku 1978, keď ho obsadili do prvej časti českej trilógie Pod jezevčí skálou. Ale tvorcovia museli o Valacha zviesť s komunistami tvrdý boj, aby ho mohli do filmu obsadiť. A tak si ho dodnes väčšina divákov pamätá najmä ako horára Straku, dedka hlavnej postavy, ktorú stvárnila vtedajšia detská hviezda Tomáš Holý (†21).
Gustáv Valach zomrel 27. apríla 2002 na infarkt po krvácaní do mozgu.
Skorá smrť
Malého Vencu, ktorý asistuje horárovi Strakovi, si zahral talentovaný český herec Tomáš Holý (†21). Holý bol detskou hereckou hviezdou a náročné filmovačky zvládal popri škole. S úlohami mu po vypnutí kamier neraz pomáhal aj samotný Valach. „Mali spolu veľmi pekný vzťah, čo sa podpísalo na celkovej atmosfére filmu,“ povedal pred rokmi produkčný Jiří Beránek. Holý patril k veľkým nádejám českej hereckej školy a i napriek mladému veku nakrútil dve desiatky filmov. Bol detskou láskou speváčky Lucie Bílej (51) a chystal sa študovať právo. Jeho život ale 8. marca 1990 tragicky ukončila autonehoda.
Herc sadol za volant opitý, v zákrute nezvládol riadenie a narazil do stromu. Tomáš Holý zomrel krátko pred svojimi 22. narodeninami.