Moore v rozhovore pre spravodajskú stanicu CNN Türk poznamenal, že Londýn nepovažuje FETÖ za teroristickú organizáciu. "Ale toto nie je dôležité, veľmi dobre vieme, že za týmto pokusom o prevrat bolo Gülenovo hnutie," uviedol britský veľvyslanec. Zdôraznil, že britský minister pre Európu a Ameriku Alan Duncan bol vôbec prvým zahraničným predstaviteľom, ktorý Turecko po potlačenom prevrate navštívil.
Tureckí vojaci sa 15. júla 2016 pokúsili s použitím tankov a lietadiel zosadiť vládu a prezidenta Erdogana. Ostreľovali parlament a iné lokality, ale ich pokus nakoniec nevyšiel. Po výzve prezidenta a ignorovaní zákazu vychádzania, vyhláseného pučistami, vyšli do ulíc tisíce ľudí a postavili sa prevratu na odpor. O život prišlo približne 250 ľudí a ďalších viac ako 2000 bolo zranených. Zabitých bolo aj 35 sprisahancov.
Ankara tvrdí, že pokus o prevrat zorganizovala FETÖ, ktorú z amerického exilu riadi duchovný Fethullah Gülen. V Turecku prebiehajú politické čistky a zo štátnej služby a armády i súkromného sektora bolo prepustených už viac ako 142.000 ľudí. Ďalších takmer 50.000 ľudí zatkli a obvinili z účasti na prevrate alebo z prepojenia na pučistov.