Takto nastavené úhrady majú odradiť pacientov, ktorí by chceli zneužívať systém. Poplatky sa nebudú týkať chorých, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť, kašeľ či nádcha sa však za ňu nepovažuje, vyplýva z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú v pondelok schválila vláda SR, urobiť tak bude musieť ešte parlament.
Na urgente v nemocniciach by nemali platiť pacienti s čerstvými úrazmi, tiež tí, ktorým sa tam venujú viac ako dve hodiny alebo ľudia s nutnosťou hospitalizácie. V ambulantnej pohotovosti zase poplatok nebude potrebný u pacientov s úrazom bezprostredne po jeho vzniku a u tých, ktorých museli hospitalizovať. Oslobodenie od poplatku sa nebude týkať ľudí s úrazom v dôsledku užitia alkoholu, inej návykovej látky či lieku užitého iným spôsobom, ako bolo odporučené lekárom.
Rezort zdravotníctva určil aj výšku úhrady za poskytnutie výpisu zo zdravotnej dokumentácie na maximálne dve eurá, niektorí lekári si podľa rezortu mali pýtať od päť do 15 eur.
Právna norma mení aj systém fungovania ambulantnej pohotovostnej služby. Pacientom má byť k dispozícii v kratšom čase ako doteraz, v súčasnosti funguje do rána. Súčasné lekárske služby prvej pomoci by mali zaniknúť najneskôr cez leto budúceho roka. Po novom má vzniknúť takzvaná pevná a doplnková sieť takejto pohotovosti. Povolenie na prevádzku ambulantných pohotovostí bude vydávať ministerstvo zdravotníctva. Lekárom v pevnej sieti novela zákona garantuje minimálnu hodinovú mzdu v sume 12 eur, tí však musia byť s organizátorom v pracovnoprávnom vzťahu. Lekár sa však so zamestnávateľom môže dohodnúť aj na vyššom plate.