Ten sám pre Nový Čas priznal, že za iných okolností, by dobačoval v parlamente a užíval si dôchodok, na ktorý už má od septembra minulého roku právo. Úrad však bude riadiť najbližších šesť rokov. Jahnátek pritom dobre vie, aké benefity nový flek prináša - bez váhania vysypal z rukáva časť zákona, ktorá určuje jeho plat.
Smerácky exminister povedie úrad, ktorý na začiatku roka spôsobil škandál s predraženými faktúrami za energie, po ktorom sa musel porúčať vtedajší šéf Jozef Holjenčík. „Nebudem to komentovať,“ povedal Holjenčík, čo si myslí o nezávislosti jeho nástupcu. Aby Fico mohol Jahnátka pretlačiť, musel nechať v parlamente zmeniť zákon. Doposiaľ práve pre štatút nezávislosti predsedu ÚRSO menoval prezident.
Andrej Kiska aj zákon vetoval z obáv dosahu politickej moci na činnosť úradu. Jeho obavy sa zhmotnili a Fico teraz pretlačil svojho vlastného exministra a poslanca. „Prebehla verejná súťaž a každý, kto chcel, sa mohol prihlásiť. Môžeme povedať bez akéhokoľvek zaváhania, že bol o niekoľko konských dĺžok lepší ako ostatní kandidáti,“ vysvetlil Fico po rokovaní vlády. Poslankyňa Veronika Remišová z Obyčajných ľudí upozorňuje, že Jahnátka navrhla do funkcie Asociácia, ktorej šéfuje ďalší bývalý minister Smeru Tomáš Malatinský. „Vláda by konečne mala prestať riadiť tento štát ako trafiku pre svojich ľudí,“ prezradila Remišová. Nominácia smeráckeho kandidáta však neprekáža koaličným parťákom. „Je to politické rozhodnutie, povedal by som politická dohoda medzi koaličnými partnermi. Ja stále hovorím, boli tam prihlásení do výberového konania a on bol najlepší. Nech ho posúdi život,“ vyznal sa minister dopravy za Most Árpád Érsek. Šéfovi obrany za SNS Petrovi Gajdošovi „odchovanec Smeru“ tiež neprekáža. „Myslím, že to bude nezávislý kandidát,“ dodal.
Plat vysúkal z rukáva
Vláda vás vymenovala za nového šéfa ÚRSO, čo na to hovoríte?
- Dlho som váhal, lebo som chcel ísť po skončení tohto volebného obdobia do fyzického aj politického dôchodku. Ale situácia v úrade zo začiatku roka zaujímala nielen mňa, ale hlavne občanov, ktorých sa týkali vysoké ceny. A keď som videl, že nie je proaktívny, ma to presvedčilo, že by bolo dobre tam ísť a nariadiť tam nové metódy riadenia.
Vzdáte sa poslaneckého mandátu?
- Musím sa vzdať poslaneckého mandátu.
Podľa zákona vám prináleží aj iný plat. To už viete, aký budete dostávať?
- Je to 1,5-násobok 4-násobku priemerného platu, je to vyšší plat, ako má poslanec.
Ako môžete byť nezávislý, keď ste poslancom Smeru a za túto stranu ste boli dvakrát ministrom?
- Cítim sa nezávislý, vždy som bol len nominat strany. Budem určite robiť túto funkciu, aby nebola politicky motivovaná. Bolo by to rýchlo badateľné, ak by som dával na politické alebo nebodaj finančné záujmy. Môžem vám garantovať, že žiadne rodinkárstvo nebude.
Plat v súčasnosti: 3 576 €
Plat po novom: 5 472 €
Jahnátkova cesta na ÚRSO:
- vyštudoval Chemicko-technologickú fakultu SVŠT
- desať rokov pôsobil ako generálny riaditeľ v Plastike Nitra, neskôr v Dusle Šaľa
- od 1993 do 2003 bol zástupcom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení
- od 2006 viedol ministerstvo hospodárstva za Smer
- v roku 2012 zasadol na stoličku ministra pôdohospodárstva za Smer
- v súčasnosti pôsobí ako poslanec za Smer
- po konci Jozefa Holjenčíka, ktorý rapídne zvýšil ceny energii ostalo od začiatku roka voľné kreslo na ÚRSO
- v máji parlament schválil zmenu zákona, keď už šéfa ÚRSO nemenuje prezident, ale vláda
- 25. júla smeráci pretlačili za šéfa ÚRSO Ľubomíra Jahnátka