No aj napriek tomu si seriál plný českých hereckých hviezd vždy rady pozrú všetky generácie divákov. Príbehmi obyvateľov malej dedinky, ktorí si často robia žarty sami zo seba, žilo celé Československo. Uštipačne, no zároveň veľmi milo si dokázali uťahovať z mestských ľudí i vidiečanov. A nečakanú popularitu si Chalupáři určite získali aj vďaka hereckej elite, ktorá si v nich zahrala - Vladimírovi Menšíkovi († 58), Jiřímu Sovákovi († 79), Josefovi Kemrovi († 72), či Stelle Zázvorkovej († 83).
„Keď som nakrúcal Chalupářov, nečakal som taký úspech. Veď ja som ich ani nechcel nakrúcať, ten scenár mi pripadal taký lacný a hlúpy,“ priznal režisér František Filip (86). Zo seriálu z dedinského prostredia sa nakoniec stal hit. „Klamal by som, že ma divácky úspech neteší. Ten drobný spotrebný tovar, ako seriálu hovorím, je dielko odpočinkové, nenáročné a ľudské. A toto asi ľuďom v tej dobe chýbalo,“ zamyslel sa režisér František Filip.
Sováka nechceli
Dnes si už nikto nedokáže predstaviť Chalupářov bez kontrolóra inventúr vo výslužbe - Evžena Humla, ktorému vdýchol dušu Jiří Sovák. Pôvodne ho však vôbec nemal hrať, keďže scenárista písal túto rolu priamo na telo hercovi Jaroslavovi Marvanovi (†72). Marvana si vyhliadli najmä preto, lebo revízora si už zahral vo filmoch Dovolená s Andělem či Anděl na horách. A dokonca rovnako po boku hereckého kolegu Josefa Kemra, ktorý sa v Chalupářoch zhostil hneď druhej hlavnej úlohy.
A hoci Marvan mienil, osud jeho plány kruto menil. Legendárny herec zomrel v roku 1974, krátko po nakrúcaní filmu Noc na Karlštejně. Tvorcovia tak na jeho miesto oslovili Jana Pivca († 72), no ten sa zdravotne necítil na takú náročnú seriálovú rolu. Až do tretice prišiel rad na Sováka. „Urobili dobre! Marvan bol predsa len iná herecká generácia, so Sovákom bola zábava a do dedka Humla sa zamiloval,“ povedal herecký kolega Václav Sloup († 78).
Cholerik i v realite
Sovákov revízor Evžen Huml bol poriadnym cholerikom. Keďže žil v stiesnenom byte, jeho povaha je čoraz neznesiteľnejšou. Rodina v snahe uchrániť jeho i svoje duševné zdravie, mu kúpi na vidieku chatu. No to, že sa mu do nej nanominuje nájomník, dôchodca a družstevný údržbár Bohuš Císař (Kemr), by bolo asi to posledné, čo Huml čakal. Dej seriálu sa odohráva v dedinke Třešňová. Tvorcovia v skutočnosti nakrúcali v stredočeskej dedine Višňová a v Prahe.
Sovák stvárnil Humla naozaj bravúrne, sám bol totiž nielen vášnivý chatár, ale aj riadny cholerik. Priznala to aj jeho manželka Anna. „Na chate sme mali luster, do ktorého často narážal. Raz sa tak rozzúril, že ho vytrhol zo stropu, vyhodil z okna a ešte si aj odpľul,“ priznala.
Slávna bola i úvodná pieseň seriálu - Když máš v chalupě orchestrion, ktorú naspieval Waldemar Matuška. Po jeho emigrácii do USA bola pieseň obľúbeného speváka nahradená orchestrálnou verziou a z tituliek vystrihli i Matuškovo meno. Skladbu si diváci mohli znova vypočuť až po novembri 1989.
Za deň 1 200 KČS
Aj honoráre za nakrúcanie boli veľkorysé! Sovák spolu s Kemrom mali aj 800 korún za nakrúcací deň, podľa pamätníkov tak zarobili za 50 dní až slušných 40-tisíc. Pritom priemerná mzda v socialistickom Československu bola vtedy 2 300 korún! Najvyšší honorár - 1 200 korún za deň - mal herec a zabávač Vladimír Menšík. Herečka
Luba Skořepová († 93) si z honoráru kúpila východonemecký automobil zn. Trabant. „Presnú sumu si už nepamätám. Ale viem, že som pridala podstatnú časť honoráru na kúpu béžového trabanta. Vrelo mi ho odporučil kolega Josef Kemr. Prisahal, že s tým autom nebudem mať nikdy žiadne problémy. A predsa boli. Nič neposlúchalo. Sviečky aj nejaká tajomná reléová súčiastka, o ktorej dodnes neviem, na čo slúži,“ spomínala herečka.
Pikošky z Chalupářov
Po boku svojho slávneho otca Jiřího Sováka si v Chalupářoch zahral aj jeho syn z prvého manželstva - herec a hudobník Jiří Schmitzer (67). Obaja však boli na nože a v reálnom živote si k sebe nevedeli nájsť cestu. Syn otcovi zazlieval odchod od rodiny k inej žene. A Sovák zase na Jiřího zanevrel po tom, keď pod vplyvom alkoholu za volantom zabil človeka. Schmitzer neprišiel otcovi ani na pohreb.
Počas nakrúcania sa v dejvickom byte Stelly Zázvorkovej po večeroch konali veľkolepé hody. Zázvorková svojim kolegom vo veľkom vyvárala, a dokonca piekla kačice či husi. Herci sa nebránili ani alkoholu. „Áno, pili sme ako levy, ale ako levy sme tiež pracovali. Aj keď sme pili, na väčšinu z toho, čo sme nakrútili, sa dá bez hanby pozerať ešte aj dnes,“ povedal v minulosti Sovák.
Počas nakrúcania vo Višňovej (okres Příbram) si herci aj štáb urobili základňu v miestnej dedinskej krčme. Dodnes v nej na stene visí hlava vypchatého diviaka, ktorého v čase nakrúcania zastrelil Vladimír Menšík.
Po dramatickej scéne, keď sa Ladislav Menšík alias Tonda Čihák ide obesiť kvôli svojej manželke, herci oslavovali tisícu klapku. Svoje výkony poriadne zapili a šampanské tieklo prúdom.
Najmladšej herečke Mahulene Bočanovej (50) išlo počas nakrúcania aj o život. „Spadla som pod auto hercovi Čestmírovi Řandovi. Ako deti sme mali bežať vedľa mercedesu. Keďže som bola súťaživá, chcela som byť medzi prvými. Na štrku sa mi však šmykla noha a zletela som rovno pod auto,“ opísala herečka, ktorej zostala pamätná jazva.
Jiřina Bohdalová (86) chcela kúpiť seriálovú chatu, v ktorej bývali aj Josef Kemr a Jiří Sovák. Mala však smolu, pretože majitelia jej ju nechceli predať.