Hovorkyňa Sarah Huckabee-Sanders uviedla, že Biely dom bude spolupracovať s ministerstvom obrany na plnení plánov prezidenta Donalda Trumpa, pričom nespomenula žiadny časový rámec. Sandersová označila ohlásený krok za "vojenské rozhodnutie" a dodala, že minister obrany bol o ňom upovedomený ešte v utorok.
Americký prezident napísal v stredu na Twitteri, že chce zabrániť tomu, aby transrodové osoby plnili v armáde akékoľvek úlohy. "Naša armáda sa musí zameriavať na rozhodujúce a zdrvujúce víťazstvá a nemôže sa zaťažovať ohromnými nákladmi na zdravotnú starostlivosť a narušeniami, ktoré by do armády priniesli transrodové osoby," uviedol šéf Bieleho domu. Krátko po tomto oznámení sa objavili prvé kritické reakcie, zatiaľ čo hovorca ministerstva obrany Jeff Davis odmietol odpovedať na súvisiace otázky a odkázal na Biely dom.
Bývalý minister obrany Ash Carter, ktorý vlani zrušil zákaz pôsobenia otvorene transrodových osôb v ozbrojených silách, sa vyjadril, že pri nábore vojakov sú dôležité ich schopnosti. "Výber vojakov na základe niečoho iného, ako sú vojenské schopnosti, je sociálnou politikou a v našej armáde nemá miesto," uviedol vo svojom vyhlásení.
Líderka opozičných demokratov v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosi skritizovala Trumpovo rozhodnutie ako "podlé a nenávistné" a podotkla, že prišlo presne v deň, keď v roku 1948 prezident Harry Truman podpísal výkonné nariadenie o zrušení rasovej segregácie v armáde. Senátorka Tammy Duckworth, veteránka z vojny v Iraku s dvoma amputovanými končatinami, zase pripomenula, že keď zostrelili jej vrtuľník, nestarala sa o to, či "sú americkí vojaci riskujúci svoje životy, aby ju zachránili, homosexuáli, heterosexuáli, transrodoví alebo čokoľvek iné".
Americká organizácia Human Rights Campaign, ktorá presadzuje práva transrodových ľudí, označila oznámenie za "totálny útok" voči takýto jednotlivcom. Hovorca Stephen Peters sa pre agentúru AP vyjadril, že rozhodnutie prezidenta je nebezpečné, pretože "pripína terče na chrbty tisícok vojakov".