Juncker problém pokladá za vážny, dokonca po- čas tlačovej konferencie zložil telefón nemeckej kancelárke Angele Merkelovej. Samotný Fico ako vyslanec krajín Vyšehradskej štvorky bol po rokovaní spokojný. No čo sa bude s rozdielnou kvalitou rybích prstov či pracieho prášku robiť, sa dozvieme najskôr v septembri.
Problém otvoril samotný Fico, jeho tvrdeniu dali za pravdu testy na Slovensku aj v Českej republike. „Je to celoeurópska záležitosť. Nepáči sa mi predstava, že by boli nejaké druhé kategórie občanov,“ vyhlásil Juncker, podľa ktorého neexistuje dôvod, prečo by potraviny alebo drogéria mali mať odlišnú kvalitu. No na zmenu legislatívy nevidí nateraz dôvod. Aj keď ocenil, že Fico je prvým predstaviteľom V4, ktorý prišiel žiadať o väčšie kompetencie pre Brusel.
Cestu v boji proti šmejdom vidí skôr v dôslednejšom uplatňovaní súčasnej legislatívy. „V septembri vydáme usmernenia, ako sa budú interpretovať smernice o bezpečnosti potravín,“ povedal Juncker. „Teraz máme rozličnú prax v jednotlivých členských štátoch, napríklad pri pokutách, ak sa zistia nečestné obchodné praktiky. Komisia dá podrobné pravidlá, aké sú možnosti pre národné orgány,“ doplnil ho podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Juncker rozdiely vidí
Sám Juncker verí, že kvalita potravín je rozdielna. „Tí, ktorí hovoria, že neexistuje rozdiel v chuti medzi Slovenskom, Poľskom, Českou republikou v porovnaní so západnými krajinami... Ja im neverím. A keď príde na pracie prášky, veď Slováci ich síce nejedia, ale nie je dôvod, prečo by mala byť iná kvalita,“ zamyslel sa šéf Európskej komisie.
Fico ako najväčšie víťazstvo po stretnutí označil fakt, že sa komisia problémom vážne zaoberá a už nežiada ani zmenu legislatívy. „Predseda komisie uznal, že je to vážny problém a očakávam, že komisia príde s návrhmi, ktoré budú efektívne,“ povedal Fico, ktorý sa ostro ohradil voči tým, ktorí tvrdia, že ide o smiešny problém. „Veríme, že v rozumnom časovom priestore, hoci tieto praktiky nevieme úplne vyzmizíkovať, ale v podstatnej časti sa stratia,“ dodal Fico.
Čo tvrdí Európska komisia
- Súčasný právny rámec EÚ má účinné nástroje na boj proti nečestným obchodným praktikám
- Štáty majú svoje spotrebiteľské orgány, ktoré nesú zodpovednosť za presadzovanie pravidiel EÚ
- Európska komisia v septembri vydá usmernenia na zjednotenie boja proti nečestným praktikám výrobcov
Čo ide robiť Slovensko
- súčasná legislatíva neposkytuje priame nástroje na to, aby krajiny zabránili predaju potravín dvojakej kvality, ak produkty nie sú nebezpečné zdraviu
- najdôležitejšiu úlohu zohráva spotrebiteľ, preto sa ministerstvo pôdohospodárstva bude sústreďovať na osvetu
- zriadi web, kde členské krajiny budú môcť uvádzať dvojaké produkty a výsledky testov