Smútiaci sa neubránili slzám, pretože otca Lúčnice si mnohí vážili a obdivovali. Jeho zverenci si ho uctili spevom a tónmi fujary. Pre známy súbor to tak bolo najsmutnejšie vystúpenie v ich živote! Stratu najbližšieho človeka brala ťažko najmä jeho dcéra Barbora (62), ktorá je manželkou známeho speváka Joža Ráža (62).
Nosáľov († 90) odchod bolí nepochybne najviac jeho rodinu. Dcéra Barbora spoločne s mamou Vierkou prišla dať zbohom milovanému otcovi do SND a po celý čas programu bojovali so smútkom a slzami. Oporou bol pre nich Barborin manžel spevák Jožo Ráž. Ten si svojho svokra, ktorého srdce navždy dotĺklo minulú sobotu, veľmi vážil a vždy sa o ňom vyjadroval s obdivom. „Odišiel vynikajúci predstaviteľ slovenského národa, ale jeho odkaz tu zostal: ‚Slováci, nevzdávajte sa,“ povedal Ráž. Včerajšia rozlúčka bola nielen o smútku, ale najmä o krásnych spomienkach na Nosáľa, ktorý mal obrovské srdce.
Celý svoj život zasvätil folklóru a môžeme ho nazývať prvým mužom nášho ľudového dedičstva. Sedemdesiat rokov sa venoval milovanej Lúčnici a presadil ju medzi najuznávanejšie folklórne súbory na celom svete. Lásku k slovenským tradíciám vštepoval každému, koho počas života stretol. Milovalo ho celé Slovensko a rozlúčiť sa s ním prišli súbory z celej krajiny. Zastúpenie mali folkloristi z Hriňovej, Detvy, Očovej či Terchovej.
Nosáľovi dal posledné zbohom aj choreograf a jeho dlhoročný kolega Ján Ďurovčík. ,,Je to veľká strata pre národ. Bol pre mňa všetko. Celý život šíril krásno, krásne odišiel a zanechal po sebe krásne dielo,“ povedal režisér. Súhlasila s ním aj známa herečka Marína Kráľovičová. ,,Bol to fantastický človek, poznali sme sa mnoho rokov. Bol vynikajúci tanečník, ktorý miloval Slovensko a našu hudbu,“ povedala so smútkom. "Spoznala som na konkurze do Lúčnice, keď som mala 13 rokov. Ako človek mi dal veľa do života a dodnes sa snažím podľa toho žiť a dávať to ďalej," priznala bývalá misska Silvia Lakatošová.
Život zasvätil folklóru
Štefan Nosáľ sa narodil 20. januára 1927 v Hriňovej. Od roku 1949 pôsobil ako tanečník, postupne umelecký vedúci tanca a choreograf mužskej skupiny Odzemkári, neskoršej zložky Lúčnice. Umeleckým vedúcim a choreografom súboru Lúčnica sa stal v roku 1951. Jeho choreografie patria k najvýznamnejším umeleckým výtvorom. Legendárne Na skle maľované, na ktorom sa autorsky spolupodieľal, malo v SND 640 repríz, čo je absolútny rekord v slovenskom divadle.