Najväčší nárast cien zaznamenali realitky vlani. Zdá sa však, že od tejto jari sa ceny nehnuteľností opäť postupne spomaľujú, čo by mohli využiť práve tí Slováci, ktorí zvažujú kúpu bytu. Analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Martin Lazík pre Nový Čas zhodnotil situáciu na realitnom trhu. Pozrite sa, aké byty idú najviac na dračku a kde ceny najvyššie poskočili?
Zrýchlený rast cien bytov odštartoval na realitnom trhu v Bratislave už v druhej polovici roka 2015. Následne na tento rozbehnutý vlak ponaskakovali aj ostatné krajské mestá. Vlani už realitky hlásili výrazné zdraženie, čo niektorých od sťahovania do vlastného na nejaký čas odradilo. Príchod novej automobilky Jaguar zamával najmä s cenami bytov v Nitre a okolí. „Na všetky regióny priaznivo pôsobila dostupnosť hypotekárnych úverov a dlhodobý stabilný vývoj na realitnom trhu v predošlých rokoch. Okrem nárastu prirodzeného dopytu trh akcelerovali opatrenia Národnej banky, ktorá ohlásila svoju koncepciu sprísňovania podmienok v prístupe k hypotékam,“ vysvetľuje Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk s tým, že od apríla 2017 sa však kolotoč cien postupne spomaľuje. „Stabilizácia cien prinesie na trh viac pokoja pri rozhodovaní a odbúra mentálnu časovú tieseň pre kupujúcich,“ hovorí Lazík.
Najviac kupujeme 2-izbáky
Najatraktívnejšou lokalitou pri vyhľadávaní bytov je Bratislava, za ktorou sa držia Košice a Banská Bystrica. „Najvyšší percentuálny nárast cien bol pri najmenších bytoch - garsónkach a 1-izbových bytoch. V celkovej cene si najviac priplatili kupujúci zase pri väčších 3-izbových a 4-izbových bytoch,“ tvrdí Lazík s tým, že Slováci majú najväčší záujem o 2-izbové a 3- izbové byty.
V Bratislave sú byty drahšie ako pred 4 rokmi v každej mestskej časti. Tí, ktorí hľadajú nehnuteľnosť v metropole, najviac zacvakajú za byt v Starom Meste, potom v Novom Meste a Ružinove. „Ceny si drží aj Petržalka, ktorá profituje z blízkosti k centru mesta. Novostavby v blízkosti k centru majú porovnateľné ceny s výstavbou v Ružinove či v Novom Meste,“ vymenúva Lazík.
Kto sa však obzerá po lacnejšej lokalite, mal by sa zamerať na mestské časti vzdialenejšie od centra Bratislavy. „Najnižšie ceny nájdeme v okrajových častiach Devínskej Novej Vsi, na konci Rače a podobne. Trhovými anomáliami ostávajú problémové časti typu Kopčianska v Petržalke, Pentagón vo Vrakuni, kde sú ceny nehnuteľností nižšie ako v bytoch vzdialených len o pár sto metrov ďalej,“ dodáva.
Porovnanie cien
Parametre
Počet izieb: 3
Lokalita: sídlisko Klokočina, Nitra
Typ: panelový
Poschodie: 5/12
Rekonštrukcia: Kompletná
Veľkosť: 77 m2
Cena v roku 2014: 64 000 €
Súčasná cena: 96 700 €
Jaguar ceny takmer zdvojnásobil
Ceny bytov v Nitre stúpajú priam astronomicky, môže za to výstavba automobilky Jaguar Land Rover. „Nielenže ceny bytov sú vysoké, je ich aj veľmi málo. Aj to dvíha ceny nahor,“ vysvetľuje Krisztián Vámos, realitný maklér. Ľudia preto hľadajú aj v okolitých mestách, odkiaľ je dobrý spoj do Nitry. „Kým za trojizbák dnes zaplatia ľudia v priemere 95-tisíc, ešte pred dvoma rokmi sa dal kúpiť za necelých 80-tisíc,“ tvrdí Vámos. „Dokonca v roku 2014 sa dal ten istý byt kúpiť za 50-tisíc, čo je dnes priam neuveriteľné,“ dodáva.
Čo ovplyvňuje hodnotu bytu
Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk
Najdrahšie nehnuteľnosti sú v hlavnom meste, nasledované Trnavou a Nitrou, ktorá sa po ohlásení investície Jaguar Land Rover dotiahla na Košice, ktoré sú cenovo na úrovni alebo mierne nad týmito 2 mestami. Rozdiel v cenách nehnuteľností medzi mestami je daný najmä regionálnymi rozdielmi v kúpyschopnosti obyvateľstva, pomeru medzi dopytom a ponukou, ktorý vychádza z atraktivity regiónu, či sa doň ľudia sťahujú, alebo skôr odchádzajú. Hlavným faktorom sa javí celková ekonomická prosperita regiónu, pracovné príležitosti a výška platov.