Prechodné obdobie je podľa Hammonda potrebné, aby sa Spojené kráľovstvo dostalo "z dnešného stavu do nového normálu". Trvať by však nemalo dlhšie ako do budúcich britských volieb, ktorých riadny termín bude v roku 2022. Mnohé britské firmy obviňujú vládu, že vysiela zmiešané signály o brexite. Podľa vládnych činiteľov krajina vystúpi z jednotného trhu EÚ a colnej únie a ukončí tiež voľný pohyb občanov zo štátov Únie.
Britskí predstavitelia však tiež zdôrazňujú, že takéto zmeny, ktoré majú obrovské ekonomické dôsledky, nenastanú z dňa na deň, píše v správe agentúra AP. Hammond pre televíziu Sky News povedal, že prechodné obdobie umožní firmám "pokračovať v normálnej prevádzke", pokým bude Británia riešiť svoje pobrexitové vzťahy s EÚ.
V britskej vláde panujú rozpory medzi jej členmi žiadajúcimi kompromisný "mäkký" brexit zmierňujúci ekonomický šok odchodu z EÚ, ku ktorým patrí aj Hammond, a predstaviteľmi požadujúcimi jasný, ostrý rozchod.
Muscat, ktorého krajina predsedala Rade EÚ v prvom polroku 2017, v rozhovore pre dnešné vydanie holandských novín De Volkskrant, tiež vyjadril nádej, že sa britskí politici zachovajú "odvážne" a ponúknu voličom nové referendum o konečnej dohode o brexite.