Toxíny obsiahnuté v dyme zo spáleného tabaku zrejme zvyšujú citlivosť centra strachu. Takže fajčiari častejšie podliehajú aj fóbiám a posttraumatickej stresovej poruche. Fajčenie okrem toho preukázateľne poškodzuje aj pamäť.
"Včasná liečba fajčenia u ľudí, ktorí sú ohrození posttraumatickou stresovou poruchou, ako sú vojaci vo vojnových operáciách, hasiči či policajti, môže znížiť riziko rozvoja úzkostných porúch. Tiež je možné takto znížiť riziko rozvoja fóbií. Súvisí to s tým, že fajčenie zvyšuje reakciu na strach súvisiacu s negatívnymi spomienkami," tvrdí doktor Jan Haaker z Hamburskej univerzity. Na výskume reakcií mozgu u fajčiarov spolupracoval s kolegami zo štokholmskej univerzity Karolinska Institutet.
"Čím viac a čím dlhšie ľudia fajčia, tým horšie ich mozog brzdí reakcie na strach. Nie je jasné, prečo fajčenie ovplyvňuje negatívne schopnosť mozgu naučiť sa cítiť pocit bezpečia, ale je možné, že fajčenie mení rovnováhu neuroprenášačov v mozgu, ktoré sú nevyhnutné pre chápanie tohto pocitu, "dodáva doktor Haaker.