Vláda mu na cestu odklepla vreckové 10-tisíc eur mesačne, vďaka čomu sa stane najlepšie zarábajúcim slovenským ministrom. Lajčák sa totiž odmietol vzdať postu šéfa rezortu a jeho dve kancelárie tak bude deliť vzdialenosť 6 900 kilometrov.
Minister sa sťahuje za veľkú mláku aj s manželkou a maloletou dcérou. Keďže bude mať v USA nabitý program, Nový Čas zaujímalo, ako chce úradovať v New Yorku a zároveň vykonávať povinnosti ministra, keďže si ponecháva funkciu v plnom rozsahu. Rezort tvrdí, že v podstate šéfa diplomacie na Slovensku ani netreba. „Nejde o nič výnimočné, rezort je zvyknutý fungovať aj v neprítomnosti ministra, ktorý napríklad v minulom roku strávil 177 dní na cestách v zahraničí,“ reagoval Susko.
Zložité procesy na ministerstve vraj Lajčák hravo zvládne aj vďaka technológiám - komunikovať bude mailom a prostredníctvom telefónu, pričom raz mesačne sa zjaví aj na rokovaní vlády. Lajčák napriek tomu bude mať za seba na Slovensku istú náhradu. „V operatívnych záležitostiach ho bude zastupovať štátny tajomník Ivan Korčok,“ dodal Susko.
Nový Čas sa pozrel na Lajčákových predchodcov. Tí si svoj voľný čas nedelili medzi dvoma veľmi náročnými postmi, ale dali prednosť fleku v OSN. Na poste predsedu valného zhromaždenia v posledných rokoch boli buď profesionálni diplomati alebo osobnosti, ktoré zastávali vysoké štátne funkcie, ktorých sa dobrovoľne vzdali. „Ak by minister mal pocit, že sa tieto dve funkcie nedajú vykonávať súčasne, tak by o takomto riešení ani neuvažoval,“ zakončil Lajčákov hovorca Susko.
Čo bude Lajčákovou úlohou v OSN:
- jeho funkcia je jednou z najvplyvnejších v OSN
- musí viesť zasadnutia, reprezentovať VZ OSN dovnútra aj navonok
- zastupovať VZ OSN na medzinárodných konferenciách
- pôsobiť ako mediátor pri hľadaní spoločných riešení 193 štátov
- zdedí viac než 100 rozbehnutých aktivít z predchádzajúceho VZ OSN
- pripraví dva zásadné dokumenty tzv. Globálne kompakty - o migrácii a o utečencoch
Lajčákovi predchodcovia vo funkciách skončili
Mogens Lykketoft (Dánsko, 2015)
V čase, keď ho zvolili na lukratívne miesto v New Yorku, bol predsedom dánskeho parlamentu. Na svoju funkciu nerezignoval, avšak zobral si dlhodobé voľno.
Sam Kutesa (Uganda, 2014)
Bol dlhoročným ministrom zahraničných vecí Ugandy. V deň nástupu do OSN sa ministerského kresla vzdal.
John William Ashe (Antigua a Barbuda, 2013)
Bol profesionálnym diplomatom karibského ostrovného štátika Antigua a Barbuda. Predtým vykonával post šéfa UNICEF, kde skončil.
Vuk Jeremič (Srbsko, 2012)
Do funkcie ho zvolili v čase, keď bol ministrom zahraničných vecí Srbska. Kreslo opustil mesiac pred nástupom do OSN.
Srgjan Kerim (Macedónsko, 2007)
Tesne pred nástupom do funkcie skončil na postoch predsedu predstavensta vo firme WAZ Media Group a na mieste šéfa macedónsko-nemeckej asociácie.
Jan Kavan (Česko, 2002)
Zvolili ho ako ministra zahraničných vecí, funkciu v OSN však vykonával ako poslanec parlamentu.