Na trhoch v neďalekej Krásnohorskej Dlhej Lúke odlial stredovekou metódou svoj už 18. zvon. Celoslovenský víťaz v odbornej činnosti stredoškolákov navyše predviedol aj svoju pýchu - zautomatizované kostolné zvony vlastnej výroby.
Na už 11. ročníku jarmoku, kde sa prezentovalo takmer až 90 remeselníkov, sa šikovnému zvonárovi ušiel zaslúžený potlesk. Počas dvoch hodín práce priamo pred publikom totiž nezaprel svoje nadanie a poodhalil čaro odlievania zvonov. „Najprv sa pripraví forma z hliny, piesku a konského trusu, ktorá sa skladá z plášťa a vnútorného dielu. Potom sa zasype hlinou a súbežne sa nahrieva pec. Do nej sa vkladá špeciálny grafitový téglik s nachystaným bronzom, ktorý sa nahreje až na približne 1 150 stupňov Celzia. Po roztavení sa odleje do formy a následne chladne aj 12 hodín. Po vykopaní formy a jej rozbití takto uzrie svetlo sveta hotový zvon!“ vysvetlil Róbert Slíž.
„Je potešením, že koníček spojím s praktickým využitím nových znalostí. Na výrobe zvonov je totiž najkrajší až finálny výsledok, keď sa odliaty zvon ľuďom páči a aj krásne ladí. Keďže pretrvá až stáročia, niečo tu po mne istotne zostane! Preto mi neprekáža ani tá vysoká teplota tavenia, hoci adrenalín pri výrobe priznávam,“ povedal mladý zvonár. Šéf miestneho spolku remeselníkov Juraj Nagy nešetril slovami chvály: „Robo ešte nemá ani 20 rokov a každý, kto vidí jeho zvony, zostane v nemom úžase.“
Fakty o zvone
Hmotnosť: 4 kg
Priemer: 18 cm
Materiál: bronz
Spôsob: stredoveké odlievanie
Výroba: príprava formy 3 týždne, odlievanie 2 hod., chladnutie 12 hod.
Určenie: dar Združeniu gemerských remeselníkov