Vlani totiž ako bankový úradník prezradil citlivé informácie, ktoré potvrdzujú obchody medzi ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (46) a Ladislavom Bašternákom. Toho vyšetrujú pre miliónové daňové podvody. Kaliňák sa na pojednávanie nedostavil, súd na žiadosť banky rozhodol zatvoriť pred verejnosťou dvere.
Rybanič na podozrenie z korupcie poukázal po tom, ako vlani ako zamestnanec Tatra banky nahliadol do účtov Kaliňáka. Bolo to v čase, keď opozícia podozrievala ministra vnútra z krytia daňových podvodov podnikateľa Bašternáka, známeho aj ako majiteľa bytu premiéra Roberta Fica. Najskôr však minister vnútra kšefty s Bašternákom tajil. „Od žiadnych firiem pána Bašternáka som žiadne príjmy nikdy nedostal,“ vyjadril sa v júni minulého roka. Následne však obchodovanie priznal. Predaj podielu firmy Bašternáka prebehol ešte v roku 2013, keď bol Kaliňák ministrom vnútra. Dnes je výsledok taký, že Bašternák je na slobode, Kaliňák stále na teplej stoličke a pred súdom sa ako jediný ocitol Filip Rybanič, asistent poslanca Jozefa Rajtára (SaS). „Pre Filipa je to ťažké a je to dosť útrpné, ale snaží sa bojovať. Je to silný človek,“ hovorí Rajtár.
Kaliňák na súd neprišiel
Kaliňák, ktorý v procese vystupuje ako poškodený, sa na súd nedostavil. V stredu ráno však na svojom blogu zverejnil vlastný pohľad na vec. „Pán Rajtár požiadal svojho asistenta a zamestnanca, aby sa nabúral do môjho účtu a aby tieto informácie neskôr mohol použiť v politickom súboji,“ píše Kaliňák. „Ak by bol pán Rajtár aspoň trochu chlap, už dávno sa postaví pred verejnosť a zoberie to na seba,“ myslí si minister.
Sudkyňa zo súdnej siene vylúčila verejnosť. Navrhla to Tatra banka, ktorá v prípade podala trestné oznámenie a podporil to aj žalujúci prokurátor. Rybaničsa cíti nevinný a využil svoje právo nevypovedať. Jeho právnička Eva Mišíková obhajobu postavila podľa nej na zbabranom vyšetrovaní. „Všetky úkony boli vykonané v rozpore so zákonom. Akákoľvek vina môže byť preukázaná len na základe dôkazov získaných zákonným spôsobom,“ hovorí prominentná obhajkyňa. „Z nášho pohľadu niektoré odpovede zástupcu Tatrabanky nezodpovedajú skutočnosti. Zásadná vec je jeho tvrdenie, na základe čoho začali vo veci šetrenie,“ doplnila Mišíková. Napokon proces odročili na október. „Nebudem sa vyjadrovať, keďže je to odročené. Myslím, že som povedal všetko, čo som vedel a chcel povedať,“ povedal Rybanič.
Rybanič: Bál som sa o svojich blízkych
Prečo ste sa hrabali v účtoch?
- Nehrabal som sa. Každý klientsky pracovník banky má legálny prístup k bankovým účtom. A dokonca má povinnosť si ich prezerať. Robí sa to bežne, aby sme vedeli klientom ponúknuť napríklad iný, lepší produkt vzhľadom na ich finančnú situáciu, alebo banka preveruje aj pochybné osoby.
Nahovoril vás na to niekto?
- Nie. Urobil som to sám. A bola to moja iniciatíva.
Takže ani váš šéf – poslanec SaS Jozef Rajtár?
- Ani on. Aj zo zákona, aj z interných predpisov banky máme povinnosť hlásiť podozrivé prevody.
Ale prečo ste si vybrali práve tieto účty?
- Jednak to bola ľudská zvedavosť a potom som mal podozrenie.
Nahlásili ste teda podozrivú transakciu?
- Hneď nie. Bál som sa, keď som videl, čo som zistil. Keď som videl, o akých ľudí ide, tak som sa zľakol a dlho som uvažoval, či to spraviť.
Čoho ste sa báli?
- Veď sa pozrite, aké sú to osoby. Jednoducho som sa bál o seba a svojich blízkych, čo sa stane, keď to nahlásim. Medzitým ma však zobrala polícia. Ale tento utorok som prišiel do Tatra banky a stále ako zamestnanec som chcel oficiálne nahlásiť podozrivú transakciu, ale banka to odmietla prijať. (rozhovor vznikol v júni 2016)
Rajtár: Rybaniča obžalovali nezákonne
Ako vnímate neprítomnosť Roberta Kaliňáka na súde?
- Rozhodol sa odignorovať tento prípad. On keď niečo robí, tak si to riadi cez sponzora Smeru Bernarda Slobodníka a sám nemá záujem. Kaliňák poslal inštrukcie cez nadriadeného vyšetrovateľky, na čo nemá nárok.
Čo hovoríte na slová ministra Kaliňáka, že ste pred súdom mali stáť vy?
- Hovorí to veľa o právnom povedomí ministra vnútra. Vo svojom blogu hovorí absolútne nezmysly, je to spleť klamstiev. Pred súd sa mal postaviť on, ale bez ospravedlnenia sa nedostavil. Kaliňák sa zachoval zbabelo. Nemá ani toľko odvahy, aby sa dostavil pred súd.
Prečo je obžaloba podľa vás nezákonná?
- Domová prehliadka Rybaniča bola urobená nezákonne. Prokurátor Bystrík Palovič, ktorý je prepojený s Bašternákom, nevedel trafiť klasifikáciu trestného činu, tak tam doplnil vlastnú úvahu a na základe vlastnej úvahy skorumpovaného prokurátora je Rybanič obžalovaný. Filipovi boli odobraté elektronické zariadenia a boli dané človeku, ktorý nemá licenciu takéto veci skúmať a vrátil ich nefunkčné.
Premiér Fico v súvislosti s kauzou eurofondov natočil video, kde nabáda ľudí, aby ohlasovali korupciu.
- Chcel by som vyzvať ľudí, aby boli opatrní, keď budú korupciu nahlasovať na Úrad vlády alebo iné inštitúcie zriadené Ficom a zároveň, aby sa nebáli a bojovali s týmto mafiánskym systémom.
Kaliňák: S Bašternákom som nekšeftoval, iba obchodoval
V kauze Rybaniča vystupujete ako poškodený, prečo ste sa nedostavili na súd?
- Ten súd nie je o mne, ale o pánovi Rybaničovi.
Ale ste poškodený...
- Poškodení nezvyknú vždy byť prítomní na hlavných pojednávaniach. Nie je to ich povinnosť. Tu je na jednej strane zákon reprezentovaný prokurátorom a na druhej obžalovaný. Ja som v tej veci nijako nevystupoval, som iba poškodený.
Zaslúži si podľa vás Rybanič basu za nazeranie do vášho účtu?
- Predovšetkým si myslím, že ten, ktorý je hlavne za to zodpovedný, vystupuje na rôznych tlačových konferenciách a tvári sa ako hrdina a v skutočnosti zradil svojho vlastného asistenta. Už dávno to mohol vziať na seba a postavenie pána Rybaniča by bolo dramaticky iné. Jednoducho tu sa ukázalo, kto je aký hrdina, pretože v tom nechal svojho asistenta utopiť sa samého.
Myslíte si, že sa vaše postavenie ako ministra zhoršilo po tom, ako vyšli na povrch vaše kšefty s Bašternákom podozrivým z krátenia daní?
- Aké kšeftovanie?
Práve nazretie do vášho účtu odhalilo kšeftovanie medzi vami a Bašternákom.
- Kšeftovanie je veľmi pejoratívny pojem.
Tak to nazvime obchodnou transakciou...
- No to môže byť aj medzi vami a kýmkoľvek iným. Skrátka som len odkúpil 16 % akcií jednej spoločnosti.
Ja som však nikdy neobchodoval s človekom podozrivým z daňových podvodov...
- Ako si tým môžete byť istý? Pozrite sa do histórie všetkých ľudí, s ktorými ste dačo mali.
Vy ste predtým pána Bašternáka nepoznali?
- Poznal, len som nevedel, že je podozrivý z daňových podvodov. To je úplne niečo iné a je to 4 roky dozadu. Poviem to tak, že kúpou akcií sa vzťah končí a nezačína sa. V tom čase som netušil, ako pán Bašternák podniká a či má svoje dane v poriadku, alebo nie. Pre mňa bolo dôležité, že môžem kúpiť podiel zodpovedajúci dvom bytom v dome, v ktorom bývam.
Marek Benedik, advokát
- Skutočnosť, že páchateľ sa snažil poukázať na možnú korupciu, ho nezbavuje trestnoprávnej zodpovednosti za spáchanie trestného činu porušovania bankového tajomstva. Takáto motivácia páchateľa je však relevantná pri ukladaní výšky trestu a môže odôvodniť uloženie nižšieho trestu. Slovenská republika nemá komplexný zákon upravujúci problematiku whistleblowingu. Existuje zákon, ktorý poskytuje ochranu oznamovateľom v pracovnoprávnych vzťahoch, avšak tento zákon sa netýka ochrany bankového tajomstva. V niektorých štátoch existujú na whistleblowing osobitné zákony alebo časti zákonov, napr. v USA. Vo všeobecnosti platí, že motivácia oznámiť protiprávne konanie nezbavuje oznamovateľa trestnoprávnej alebo inej zodpovednosti vždy a za každých okolností. Predovšetkým platí, že oznamovateľ musí byť v dobrej viere. Potom ide o otázku proporcionality, oznamovateľ nemôže konať takým spôsobom, ktorý je v nepomere k záujmu, ktorý sa snaží chrániť, resp. ktorý sleduje.