Ak však máte odpočívať počas tropickej noci, je to ťažký oriešok. Tropická noc je čas, keď počas noci neklesne teplota pod 20 ˚C. Tie v poslednom období nie sú ničím výnimočným. Ako sa pred spaním schladiť, aby ste si aspoň trochu oddýchli?
Sprcha
- Ak si myslíte, že ľadová sprcha vás osvieži, opak je pravdou. Kvôli teplotnému šoku začne telo samo produkovať teplo, aby sa zahrialo. Tesne pred tým, než sa uložíte do postele, si doprajte vlažnú sprchu, ktorá schladí.
Pitný režim
- Ak budete tekutiny dopĺňať počas celého dňa, váš organizmus sa nebude tak prehrievať. Siahať by ste mali najmä po čistej vode, nesladenej minerálke alebo teplých bylinkových čajoch. Čo sa týka teploty nápojov, platí tu totiž to isté ako v prípade sprchy.
Vetranie
- Treba vetrať skoro ráno alebo neskoro večer, keď už je vzduch chladnejší. Okná môžete nechať otvorené aj celú noc, no nikdy ich nezabudnite ráno zatvoriť, aby sa do domu nedostal horúci vzduch.
Ochladzovanie
- Ak schladíte zápästia, nohy či krk, znížite aj celkovú teplotu tela. Pred spaním dajte svoje zápästia na niekoľko minút pod tečúcu studenú vodu. Na nohy si spravte studený kúpeľ a držte ich v ňom aspoň 10 minút. Osviežte studenou vodou aj krk.
Rolety
- Vonkajšie rolety alebo žalúzie sú oveľa účinnejšie ako tie vnútorné. Vytvárajú tieň a fungujú ako prekážka. Silné letné slniečko tak nebude svietiť priamo na okná, vďaka čomu sa domácnosť nebude tak prehrievať.
Oblečenie
- Letný odev je najúčinnejší, ak je vytvorený najmä z prírodných vlákien, ako bavlna, ľan alebo hodváb, a nemal by byť príliš tesný.
Ventilátor
- Na rozdiel od klimatizácie vzduch neochladí, len ho rozprúdi. Ide však o úspornejší a lacnejší variant. A ak pred zapnutý ventilátor položíte plytkú nádobu s ľadom, vzduch, ktorý bude v miestnosti prúdiť, bude chladnejší.
Pyžamo
- Určite zvoľte ľahký a voľný prírodný materiál. Ak si chcete dopriať pred spánkom osvieženie, vložte ho na nejakú chvíľu do chladničky. Chladivý odev pomôže navodiť príjemný spánok.
Klimatizácia
- Netreba to preháňať s príliš nízkymi teplotami. Prechod z vonkajšieho extrémneho tepla do bytu schladeného na 19 stupňov je pre telo šok a môže spôsobiť zdravotné problémy. Klímu takisto nikdy neotáčajte priamo na seba. Určite by rozdiel medzi teplotou vonku a vnútri nemal presahovať 10 stupňov.
Varte menej
- Zapnutý sporák či rúra v lete jednoznačne nepomáha a vašu domácnosť len zbytočne vyhrieva. Skúste sa častému vareniu vyhnúť úplne a stavte skôr na šaláty či inú ľahkú stravu, ktorú netreba tepelne upravovať. Teplota v byte bude oveľa príjemnejšia a vám sa bude ľahšie zaspávať.
Klíma je riziková
Igor Vozár, internista
Vysoké teploty v bytoch a domoch kladú vysoké nároky na vytvorenie ideálnych podmienok na spokojný spánok. V noci, keď sa ochladí, treba vyvetrať, a cez deň miestnosť zatemniť. Pred spaním je vhodné sa osprchovať vo vlažnej vode, skôr ako spať v mokrom pyžame. Zakryť sa stačí len plachtou, ako je zvykom na juhu Európy. Použitie klimatizácie a ventilátora môže byť z hľadiska prechladnutia rizikové pre kĺby, chrbticu, priedušky a močové cesty. Vychladiť spálňu klímou treba predtým, ako ideme spať. Netreba zabúdať aj podvečer na pitný režim, opatrne však s alkoholom a kávou.